#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Odběr vajíček, zásadní krok při umělém oplodnění
Odběr vajíček, zásadní krok při umělém oplodnění
calendar 24. 3. 2014

Odběr vajíček, zásadní krok při umělém oplodnění

Proces asistované reprodukce za použití in vitro fertilizace obsahuje jeden velmi důležitý krok – a tím je odběr pohlavních buněk. Pro partnera se často jedná o neinvazivní proces, který zvládne sám. Žena se ale ocitá v situaci jiné.

Proces asistované reprodukce za použití in vitro fertilizace obsahuje jeden velmi důležitý krok – a tím je odběr pohlavních buněk. Pro partnera se často jedná o neinvazivní proces, který zvládne sám. Žena se ale ocitá v situaci jiné.

Kdy je čas na vajíčka 

Odběr ženských pohlavních buněk je nutné dobře načasovat. Plánování je závislé především na ultrazvukovém vyšetřování, kdy se měří velikost rostoucích folikulů a výška a struktura sliznice dělohy. Když největší folikul dosáhne dostatečného průměru a sliznice dělohy je dostatečně připravena, ženě je aplikována injekce hCG (lidského choriového gonadotropinu), což pomáhá dokončit růst a vývoj vajíčka. Souhra této injekce a následného odběru musí být dobře vypočítána, aby k odběru došlo těsně před ovulací. Obvykle je interval mezi hCG a odběrem dlouhý 34 až 38 hodin.

Obavy mohou jít stranou

Odběr vajíček je v dnešní době prováděn zpravidla v celkové anestezii, což je pohodlné pro ženu i pro lékaře. Není tedy nutné se obávat bolestivého zákroku ani jiných nepříjemností. Výkon je to ambulantní, a proto ještě týž den, asi po 2hodinovém odpočinku, budete moci jít domů. Vlastní zákrok trvá přibližně 15 minut, dělá se pod ultrazvukovou kontrolou a obnáší transvaginální aspiraci folikulů:

  1. Když žena spí, lékař zavede do pochvy ultrazvukovou sondu s jehlou.
  2. Ultrazvuk napomáhá přesnému směrování vpichu do ovaria, který se vede přes zadní poševní klenbu.
  3. Aspirace představuje nasátí folikulů pomocí jehly.
  4. Získaný materiál je posléze předán embryologovi, který se stará o další kroky umělého oplodnění.

Před zákrokem a po něm

Jelikož je výkon prováděn v celkové anestezii, pravděpodobně budete požádána nejíst před ním 10 až 12 hodin. Zákrok se obvykle provádí v ranních až dopoledních hodinách, tudíž to bude znamenat začít den bez snídaně. Po jeho skončení můžete pociťovat bolesti či křeče podobné těm menstruačním, které lze většinou potlačit běžnými analgetiky. Může se objevit také špinění, což je ale naprosto normální. I tento zákrok, podobně jako řízená stimulace vaječníků, může mít své komplikace. Proto je nutné pár dní na sebe dávat pozor a vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne:

  • horečka nad 38 °C,
  • kruté bolesti břicha či jeho zvětšování,
  • stálá nevolnost se zvracením,
  • silné krvácení z pochvy,
  • obtíže či bolesti při močení,
  • závratě nebo mdloby.

(boba)

Zdroje:
pcos.about.com
www.ivfflorida.com
zdravi.e15.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více