#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Na světě jsou už miliony dětí „ze zkumavky“
Na světě jsou už miliony dětí „ze zkumavky“

Na světě jsou už miliony dětí „ze zkumavky“

Umělé oplodnění patří bezesporu k nejúspěšnějším terapiím neplodnosti. To ovšem neznamená, že každý pár, který umělé oplodnění podstoupí, se vytouženého miminka dočká. Jaká je tedy průměrná úspěšnost jednoho cyklu a kolik procent párů nakonec otěhotní?

In vitro fertilizace (IVF) neboli umělé oplodnění spočívá v tom, že se odeberou pohlavní buňky obou rodičů. K samotnému oplození pak dochází takzvaně „ve zkumavce“. Když takto vzniklá embrya čítají 4–10 buněk, jsou vrácena zpět do těla matky. Je možné je též zmrazit a využít později.

Pomáhá už 38 let

Jako první přišla díky této metodě na svět Louise Brownová v roce 1978. Od té doby se počet dětí narozených pomocí umělého oplodnění vyšplhal k miliónům. Přesto neexistuje žádná garance, že každý cyklus skončí dobře, tedy narozením miminka. Úspěšnost jednoho transferu embrya u ženy mladší než 35 let je 33 %. Někdy je přeneseno více než jeden zárodek a v takových případech je šance na úspěch o něco vyšší. Vzhledem k tomu, že dokážeme embrya zamrazit, je možné transfer několikrát opakovat. Stejně tak lze vícekrát vyzkoušet i celý cyklus umělého oplodnění včetně odběru vajíček. Díky tomu nakonec otěhotní až 90 % zdravých žen.

Záleží na věku

Americká studie ukázala, že věk matky je pro úspěšnost umělého oplodnění zásadní. S přibývajícími roky totiž šance na kladné dovršení jednoho cyklu prudce klesá. A to:

  • od úspěšnosti 40 % pro ženy mladší než 35 let
  • k pouhým 22 % u klientek mezi 38 a 40 lety
  • až k 12 % pro ženy ve věku 41 a 42 let.

Obecně platí, že čím je potencionální matka starší, tím hrozí větší riziko, že potratí. Pokud je k vytvoření embrya použito dárcovské vajíčko, pak úspěšnost metody ovlivňuje spíše věk dárkyně než budoucí matky.

Zvyšte svou šanci!

Věk změnit nelze, ale další faktory, které snižují efektivnost umělého oplodnění, ovlivnit můžete. Patří mezi ně:

  • stres,
  • nadměrná hmotnost,
  • kouření,
  • konzumace alkoholu.

A jak velkou váhu tyto činitelé mají? Vyšší tělesná hmotnost snižuje šance až o třetinu, podobně jako pravidelné kouření.

Důležité je uvědomit si, že ačkoliv je umělé oplodnění laboratorní metodou, výsledek má nakonec, tak jako u přirozeného početí, v rukou jen a pouze příroda. Své šance nejvíce zvýšíte, pokud se nebudete na toto medicínské řešení příliš upínat a budete se věnovat i sama sobě a svému partnerovi.

(mak)

Zdroj:
http://fertility.treatmentabroad.com

Související štítky
Asistovaná reprodukce
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více