Prolaktin je jeden z hormonů vylučovaných podvěskem mozkovým. Jeho hladina se zvyšuje během těhotenství, jinak má být nízká. Z nejrůznějších důvodů to tak ale vždy být nemusí.
Prolaktin stimuluje růst mléčné žlázy v těhotenství, tvorbu mléka po porodu a jeho uvolňování. Během několika prvních měsíců kojení také brání ovulaci. Proto ženy, které takto krmí své dítě, zpočátku nemají menstruační cyklus a nemohou otěhotnět. Časem se ale hladina prolaktinu snižuje a cyklus se obnoví. Jeho vysoké hladiny tedy způsobují neplodnost. Ženy, které nejsou těhotné a nekojí, by měly mít hodnoty této látky nízké.
To, že s množstvím prolaktinu není něco v pořádku, respektive jeho hladinou je vysoká, prozradí následující:
Hladina prolaktinu se stanovuje v první polovině cyklu – před ovulací. Je to laboratorní vyšetření, které se provádí ze vzorku krve odebraného standardním způsobem ze žíly. Aby byly výsledky vypovídající, je dobré provést odběr co nejdříve po probuzení. V den odevzdání krve a předchozí den by se měla žena vyhnout jakékoli stimulaci bradavek.
Důvodů, proč je hladina hormonu prolaktinu vyšší, než by měla, může být víc.
V první řadě je vždy nutné odstranit původce zvýšené sekrece. Pokud je hladina nadále nad normou, lze podat léky proti uvolňování prolaktinu – bromokriptin nebo kabergolin.
(pez)
Zdroje: http://www.ivf1.com
KUMAR, Pavan, Piyush KUMAR, Shalini SINGH, Niraj KUMARI a NR DATTA. Chordoma with increased prolactin levels (pseudoprolactinoma) mimicking pituitary adenoma: A case report with review of the literature. Journal of Cancer Research and Therapeutics [online]. 2009, 5 (4) [cit. 2015-09-28]. DOI: 10.4103/0973-1482.59912.