#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Neberte tikot biologických hodin na lehkou váhu
 Neberte tikot biologických hodin na lehkou váhu
calendar 28. 7. 2010

Neberte tikot biologických hodin na lehkou váhu

Čím dál tím více mladých dívek a žen odsouvá manželství a založení rodiny na pozdější dobu. To, co bylo běžné ještě před několika desítkami let, kdy ženy často porodily první dítě ve svých dvaceti letech, se dnes stává spíše výjimečně.

Čím dál tím více mladých dívek a žen odsouvá manželství a založení rodiny na pozdější dobu. To, co bylo běžné ještě před několika desítkami let, kdy ženy často porodily první dítě ve svých dvaceti letech, se dnes stává spíše výjimečně. Časy se mění a stejně tak i priority mladých lidí. Nikdo ovšem nemůže změnit skutečnost, že tělo stárne a možnost otěhotnět a donosit dítě je a bude vždy časově omezená.

Počet klesá, kvalita se snižuje

Na rozdíl od mužů, u nichž se spermie po dosažení pohlavní zralosti tvoří neustále, se ženy rodí již s konečným počtem vajíček. Jejich množství se s přibývajícím věkem neustále snižuje a stejně tak klesá jejich kvalita. Právě kvalita vajíček se stává limitujícím faktorem nejen pro oplodnění, ale také pro časný vývoj oplodněného vajíčka. K tomu, aby mohlo vajíčko po oplodnění správně růst, potřebuje dostatek energie. Tu mu dodávají mitochondrie (organely nacházející se uvnitř buňky). Stárnoucí vajíčko však často není schopno dostatečnou dodávku energie zajistit, a oplodněné vajíčko je tak záhy potraceno.

Přibývající věk jako nepřítel žen toužících po miminku

Je tedy zcela přirozené, že s ubývajícím množstvím vajíček a jejich postupně se zhoršující kvalitou klesá naděje na oplodnění či donošení zdravého dítěte. Možností, jak otěhotnět i jinou cestou než tou přirozenou, je v současné době několik a úspěchy těchto metod určitě nejsou zanedbatelné. Přesto je vždy lepší nepodceňovat plynoucí čas a pokusit se otěhotnět dříve, než je nutné k těmto metodám přistoupit.

V současné době přináší medicína řadu metod umožňujících neplodným párům pořídit si vlastní miminko i v případech, kdy to přirozenou cestou není možné. Nelze však pominout skutečnost, že věk hraje svoji roli i v případě umělého oplodnění, a rizika spjatá s těhotenstvím v pokročilém věku tu tedy budou stále.

(pad)

Zdroj:
www.gettingpregnant.co.uk
www.advancedfertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více