#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Náhradní mateřství: pro české zákony neznámý pojem
Náhradní mateřství: pro české zákony neznámý pojem
calendar 12. 12. 2010

Náhradní mateřství: pro české zákony neznámý pojem

Náhradní mateřství je nadějí pro ženy, které by kvůli svému onemocnění nemohly donosit a porodit dítě. Na druhou stranu je toto téma velmi citlivé a těžko řešitelné legislativně.

Náhradní mateřství je nadějí pro ženy, které by kvůli svému onemocnění nemohly donosit a porodit dítě. Na druhou stranu je toto téma velmi citlivé a těžko řešitelné legislativně. Například české zákony vlastně tento způsob rodičovství vůbec neznají.

Rodičovství ve třech

Náhradní mateřství dává naději na vlastní dítě ženám s vážnou poruchou dělohy. Sama postižená žena by normálně neměla šanci otěhotnět nebo plod donosit. Mezi takové nemoci patří například vrozené chybění dělohy, stavy po hysterektomii a podobně. Při náhradním mateřství se neplodnému páru odebere vajíčko a spermie. Vajíčko se oplodní mimotělně spermií ve zkumavce a zárodek se vloží do dělohy cizí zdravé ženy, která plod donosí a po narození „odevzdá“ neplodnému páru.

Zákony neznají náhradní mateřství

Toto řešení může vypadat vlastně docela jednoduše – pouze však na první pohled. Zákony, které se zabývají tímto problémem, se liší zemi od země. Ve většině evropských zemí (Německo, Rakousko, Norsko, …) je tento postup zákonem zakázán. V Dánsku, Velké Británii, Austrálii atd. je legální pouze nekomerční náhradní mateřství, to znamená, že je to možné, ale náhradní matka nedostane žádný poplatek. Naopak v USA, Rusku nebo na Ukrajině zákony nejen že tento způsob rodičovství povolují, ale žena, která dítě donosí, může obdržet finanční odměnu.

Náhradní mateřství v ČR

V České republice je situace jiná – náhradní mateřství za peníze je zakázané, ale neexistuje žádný zákon, který by se zabýval bezplatným náhradním mateřstvím. U nás tato možnost tedy není ani zakázaná, ani povolená. Závisí na centru reprodukční medicíny, zda páru vyhoví, nebo ne. Existují tak i centra, která v odůvodněných případech tuto službu poskytují.

Smlouva jako řešení?

Náhradní mateřství s sebou však nese i řadu problémů, které by měla vyřešit tzv. surogační smlouva. Tato smlouva by měla přesně stanovit práva objednatelského páru, určit povinnosti náhradní matky a zakázat smluvní odměnu ženě, která dítě porodí. Objednatelka musí mít v ČR trvalý pobyt a splnit zdravotní podmínky. Matka bude právně žena, která dítě porodila. Bude ho však muset odevzdat dárkyni vajíčka. Otcem bude dárce spermatu, nikoliv například manžel rodičky. Manžel ženy, která dítě neplodnému páru porodí, bude ale muset náhradní mateřství i odevzdání dítěte odsouhlasit.

(syna)

Zdroj:
www.surrogate-mother.ru
nahradni-materstvi.webnode.cz
www.lidovky.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více