#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Kolik miminek po IVF je optimálních aneb Co je riziko?
Kolik miminek po IVF je optimálních aneb Co je riziko?
calendar 20. 3. 2010

Kolik miminek po IVF je optimálních aneb Co je riziko?

Také jste si mysleli, že při přenosu embryí do dělohy je lépe více než méně? V případě umělého oplodnění "ve zkumavce" to ale neplatí… Co platilo před lety, už nemusí být postupem dnešních dnů.

Také jste si mysleli, že při přenosu embryí do dělohy je lépe více než méně? V případě umělého oplodnění "ve zkumavce" to ale neplatí…

Medicína je už o kus dál

Co platilo před lety, už nemusí být postupem dnešních dnů. V dobách začátků umělého oplodnění (in vitro fertilization, IVF) bylo standardem přenést do dělohy více než 6 oplodněných vajíček. Při tak vysokém počtu se zvýšila pravděpodobnost, že se alespoň jedno z nich uchytí a těhotenství bude zdárně pokračovat. S tím, jak se lékařské postupy zlepšovaly a medicína pokročila, stačilo pro úspěšné těhotenství embryí méně.

Jak je to dnes?

Dnešní výzkumy ukazují, že přenos dvou embryí zvyšuje pravděpodobnost vícečetného těhotenství. A je dávno známo, že dvojčátka jsou i dvojitou starostí. Nejenom pro maminky po narození, ale i pro lékaře v době těhotenství, kdy mají ženu ve své péči. Těhotenství s více než jedním plodem v děloze je riskem i pro ženy. Vzniká větší nebezpečí těhotenské cukrovky, krvácení, vysokého krevního tlaku. Pro dítě jsou rizikem křeče, porodní defekty a vývojová zpoždění. Dvojčátka většinou přežijí i tehdy, pokud se narodí dříve. Často však v prvních pěti letech vyžadují náročnější a nákladnější zdravotní péči než ostatní děti.

Každý případ je individuální

Možná se budete snažit přemluvit svého lékaře k přenosu více než jednoho embrya. Zvláště tehdy, pokud jste již v minulosti IVF cyklus podstoupila a skončil neúspěšně. Vězte však, že ani tehdy to nemusí být optimální volba. Nevýhody a rizika vícečetného těhotenství převažují nad výhodami. Platí to zvláště tehdy, pokud jste mladá a kvalita vašich vajíček je velice dobrá. Proberte s lékařem všechny plusy i minusy a potom se rozhodněte. Pokud ale otěhotníte a vyvíjet se budou miminka dvě, není to důvod k přehnaným obavám. Můžete se spolehnout na kvalitní péči lékařů a porodních asistentek. A těšit se na dvojité radosti.

(skl)

Zdroj: latimesblogs.latimes.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více