#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Endometrióza ženám může bránit v otěhotnění
Endometrióza ženám může bránit v otěhotnění
calendar 25. 5. 2009

Endometrióza ženám může bránit v otěhotnění

Po miminku touží snad každá žena. Někdy se ale početí nedaří tak, jak by si přestavovala. Příčin může být mnoho. Například v poslední době ve všech pádech skloňovaná nemoc zvaná endometrióza. <br>

Po miminku touží snad každá žena. Někdy se ale početí nedaří tak, jak by si přestavovala. Příčin neplodnosti může být mnoho. Například v poslední době ve všech pádech skloňovaná nemoc zvaná endometrióza.

Pojem endometrióza označuje stav, kdy se okrsky výstelky dutiny děložní (endometria) vyskytují tam, kde být nemají. Výstelka se může usídlit například ve vaječnících, vejcovodech či ve vazivu kolem dělohy, méně často pak dokonce v místech hodně vzdálených – v srdci, plicích nebo kostech.

Sliznice mimo dělohu krvácí stejně jako při běžné menstruaci

Mezi časté příznaky endometriózy patří výrazné menstruační bolesti, abnormální menstruační krvácení a bolest v souvislosti s pohlavním stykem. Nemoc však může být zcela bezpříznaková. I když je výstelka uložena mimo dělohu, funkčně se od normálního endometria neliší. To znamená, že prochází stejným menstruačním cyklem včetně změn, ke kterým každých 28 dní dochází v děloze. Sliznice se pod vlivem hormonů zduřuje, narůstá a nakonec se odlučuje a krvácí. A to je samozřejmě problém, neboť krev nemá kam odtékat přirozenou cestou. Výsledkem bývá zánět a hojením takového zánětu vznikají srůsty.

Srůsty mohou být příčinou neplodnosti

Mluvíme-li o srůstech, máme na mysli vazivo, které se tvoří během hojení (podobně jako jizva). Nebezpečí pak vzniká v souvislosti s tím, kde k takovému hojení dojde. V případě vaječníků nebo vejcovodů jde o lokalizaci tak nešikovnou, že vytvoření srůstů může být příčinou neplodnosti. Ve vaječnících může nepříznivě ovlivnit ovulaci, ve vejcovodech znemožnit postup spermií nebo oplodněného vajíčka.

Endometrióza je velkou neznámou i pro lékaře

Existuje několik teorií, které vysvětlují abnormální lokalizaci kousků endometria. Jedna předpokládá, že během menstruace dochází k vycestování částí děložní sliznice cestou vejcovodů do dutiny břišní, kde poté dojde k uhnízdění této tkáně na různých orgánech. V tomto případě by tedy šlo o chorobu získanou během života. Další hypotéza tvrdí, že jde o onemocnění vrozené.

Poté, co váš lékař stanoví diagnózu endometriózy, zjišťuje také stupeň postižení podle množství objevené tkáně. Podle toho vám pak doporučí ideální léčbu. Ta může být farmakologická (hormonální), chirurgická nebo kombinovaná. Mějte na paměti, že endometrióza není nemocí ojedinělou. U 20 až 40 % žen, které nemohou otěhotnět, je příčinou neplodnosti právě tato choroba.

(veri)

Zdroj:
www.ivf.com
www.gyne.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více