Chci dítě – mohu podstoupit umělé oplodnění?

Schopnost počít, donosit a porodit dítě je ženě dána od přírody. Ne každá žena ale dítě skutečně mít může. Existují různé překážky, pro které k oplodnění nedojde, ale také různé metody, jak ženě k dítěti dopomoci. Jednou z nich je asistovaná reprodukce.

Chci dítě – mohu podstoupit umělé oplodnění?

Schopnost počít, donosit a porodit dítě je ženě dána od přírody. Ne každá žena ale dítě skutečně mít může. Existují různé překážky, pro které k oplodnění nedojde, ale také různé metody, jak ženě k dítěti dopomoci. Jednou z nich je asistovaná reprodukce.

Asistovaná reprodukce může vyřešit problémy neplodného páru s početím dítěte. Rozumí se jí takové postupy a metody, při kterých dochází k manipulaci se zárodečnými buňkami a embryi, včetně jejich uchovávání, a to za účelem léčby neplodnosti ženy nebo muže. Těmito postupy a metodami jsou:

  • odběr zárodečných buněk,
  • umělé oplodnění ženy, a to:

    1. oplození vajíčka spermií mimo tělo ženy,
    2. přenos embrya do pohlavních orgánů ženy nebo
    3. zavedení zárodečných buněk do pohlavních orgánů ženy.

Kdo může umělé oplodnění podstoupit a za jakých podmínek, určuje Zákon 227/2006 Sb. O výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách a souvisejících činnostech a o změně některých souvisejících zákonů.

V České republice lze umělé oplodnění provést při splnění několika podmínek:

  • Žena je v plodném věku a asistované reprodukci nebrání její zdravotní stav. Ten posoudí lékař, který tuto asistovanou reprodukci provádí.
  • Na základně písemné žádosti ženy a muže (partnerského nebo manželského páru), kteří tuto léčbu chtějí společně podstoupit, jestliže je ze zdravotních důvodů málo pravděpodobné nebo zcela vyloučené, aby žena otěhotněla přirozeným způsobem, nebo jestliže existuje prokazatelné riziko přenosu geneticky podmíněných nemocí nebo vad. Písemná žádost musí obsahovat i souhlas muže s oplozením ženy, a tento souhlas je vyžadován před každým dalším zákrokem asistované reprodukce. Žádost nesmí být starší 24 měsíců.

Cena výkonu

Zdravotní pojišťovny hradí v souladu s ustanovením § 15 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., O veřejném zdravotním pojištění, tři pokusy o umělé oplodnění ženám ve věku 18–39 let při oboustranné neprůchodnosti vejcovodů, od 22–39 let pak v ostatních případech. Je-li žena starší nebo pokud ani jeden ze tří prvních pokusů neskončil těhotenstvím, mohou být zahájeny další pokusy o oplodnění. Ty si ale již hradí žena, resp. pár sám. Náklady na další cyklus pokusů o umělé oplodnění mohou dosáhnout až osmdesáti tisíc korun.

(jan)

Zdroj: Zákon 227/2006 Sb.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Čekání na potomka aneb Když duše potřebuje pomoc

Čekání na potomka aneb Když duše potřebuje pomoc

Test na zdraví spermií zvyšuje šanci otěhotnět až o 30 procent

Test na zdraví spermií zvyšuje šanci otěhotnět až o 30 procent

Konec anonymity pro dárce pohlavních buněk aneb Konec dárcovství v Čechách?

Konec anonymity pro dárce pohlavních buněk aneb Konec dárcovství v Čechách?

Darování spermatu: co je třeba vědět

Darování spermatu: co je třeba vědět

Hledá se zdravý muž – zn.: dárce spermií

Hledá se zdravý muž – zn.: dárce spermií

Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?

Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?
Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pneumokoková infekce a očkování