#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ashermanův syndrom může vést k neplodnosti
Ashermanův syndrom může vést k neplodnosti
calendar 1. 9. 2010

Ashermanův syndrom může vést k neplodnosti

Ashermanův syndrom je soubor příznaků způsobených přítomností vazivových srůstů uvnitř dělohy. Syndrom se projevuje změnou v délce menstruačního cyklu a krvácení během něho a v množství vyloučené krve.

Ashermanův syndrom je soubor příznaků způsobených přítomností vazivových srůstů uvnitř dělohy. Syndrom se projevuje změnou v délce menstruačního cyklu a krvácení během něho a v množství vyloučené krve. Častým důsledkem srůstů v děloze je bohužel také neplodnost.

Ashermanův syndrom bývá také označován jako děložní synechie, srůsty či adheze. Poprvé byly tyto srůsty popsány německým lékařem Heinrichem Fritschem a československým gynekologem Josefem Ashermanem.

Dutina děložní je vystlána sliznicí endometriem, která je tvořena dvěma vrstvami. První z nich, takzvaná funkční vrstva, je odlučována během menstruačního krvácení. Druhá vrstva se jmenuje bazální a zodpovídá za znovuvytvoření funkční vrstvy. Poškození tohoto základu vede ke vzniku srůstů a jizev uvnitř dělohy. K poničení bazální vrstvy endometria dochází nejčastěji nešetrnou dilatací a kyretáží děložní dutiny po potratu či porodu.

Nemoc si nevybírá

Syndrom postihuje ženy bez ohledu na věk i genetické pozadí. Důsledkem srůstů mohou být kromě neplodnosti také opakované potraty, bolest ze zadržované krve a další gynekologické problémy. Méně častou příčinou Ashermanova syndromu jsou operace v oblasti pánve včetně císařského řezu či odstranění myomu. Srůsty mohou vzniknout také následkem zavedeného nitroděložního tělíska, ozařování v oblasti pánve či genitální tuberkulózy, tyto případy jsou ale vzácné.

Řešení za pomoci chirurga i léků

Ashermanův syndrom je nejčastěji potvrzen pomocí vyšetření zvaného hysteroskopie. Po stanovení diagnózy se přistupuje k léčbě. Chirurgické rozrušení srůstů může v některých případech obnovit plodnost, záleží ovšem na závažnosti poškození sliznice. Tento zákrok musí být proveden velmi šetrně, aby se neutvořily nové srůsty a jizvy. Při Ashermanově syndromu se někdy preventivně podávají antibiotika, která brání vzniku případné infekce. Pacientky také často užívají hormonální léčbu estrogeny, která pomáhá bránit vzniku nových srůstů a podněcuje také nárůst sliznice.

Více o Ashermanovu syndromu, jeho diagnostice i léčbě se můžete dozvědět u svého gynekologa.

(tek)

Zdroj:
n.wikipedia.org
www.medscape.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více