Lidské rozmnožování

Většina žen bere svůj měsíční cyklus jako samozřejmost. Přitom se často zapomíná, že jde o komplikovanou událost, která nejenže rozhoduje o plodnosti, ale je také důležitá pro zdraví.

Jak dojde k oplození?

Část mezimozku, označovaná jako hypotalamus, podporuje podvěsek mozkový (hypofýzu) k produkci hormonů FSH (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon). Díky nim pak každé čtyři týdny dozrává ve vaječníku jedno vajíčko. To se nachází ve váčku, který se označuje folikul. Ten 14 dní po menstruaci praská a uvolní vajíčko do vejcovodu. Tato událost se nazývá ovulace.

Rostoucí folikul tvoří hormony (estrogeny), které slouží k výstavbě děložní sliznice. Aby se mužským spermiím usnadnilo proniknutí, způsobují dodatečné otevření děložního hrdla a zhruba v polovině cyklu odloučení sliznice v podobě menstruačního krvácení.

Po ovulaci je vajíčko připraveno k oplození. Pronikne-li spermie skrze obal vajíčka, začne buněčné dělení. Po dobu 4-5 dnů putuje vzniklé embryo do děložní dutiny, aby se tu zanořilo do sliznice.

Od té doby se začnou tvořit v mateřském těle speciální signální látky. Starají se o to, aby po ovulaci vytvořené žluté tělísko zůstalo 3 – 4 měsíce aktivní a produkovalo hormony (progesterony). Ty jsou nezbytné pro udržení těhotenství do té doby, než jejich funkci převezme placenta.

rozhoduje o plodnosti, ale je také důležitá pro zdraví.

Popis obrázku:
Oplození, Po 30 hodinách – stadium 2 buněk, Po 2 dnech – stadium 4 buněk, Po 4 dnech – stadium 64 buněk, Po 5-6 dnech- stadium blastocysty, Po 6 dnech – zanoření do děložní sliznice, Po 12 dnech
Vejcovod
Vaječník

Jaké poruchy se mohou vyskytnout?

Poruchy plodnosti nejsou vrozené, většina jich bývá získaných. Přibývající zatížení našeho prostředí, stres v zaměstnání a občas také nevyrovnaná výživa možná vedou k tomu, že mateřství na sebe nechává někdy dlouho čekat. Také návyky jako alkohol nebo nikotin mohou plodnost snižovat.

Organické příčiny neplodnosti se mohou týkat jak ženy, tak muže.

U ženy:

 • hormonální poruchy a s tím spojené nedostatečné vyzrávání vajíček
 • uzavřené, chybějící nebo nepohyblivé vejcovody
 • endometrióza, onemocnění, při kterém rostou buňky děložní sliznice mimo dělohu
 • imunologické příčiny, kdy se v těle tvoří protilátky proti vajíčku nebo spermiím

U muže:

 • porušené nebo chybějící funkce varlat, které jsou příčinou nízkého počtu spermií, jejich omezené pohyblivosti nebo nesprávné struktury
 • bakteriální příměs ve spermatu
 • imunologická neplodnost s tvorbou protilátek proti spermiím

Asi u 10-15% párů zůstává příčina i po důkladném vyšetření neobjasněna, hovoříme pak o idiopatické neplodnosti.

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

 • Ano
  [ 1487 ]
 • Ne
  [ 1059 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce