#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Zvyšte šance na početí: speciální tipy pro muže
Zvyšte šance na početí: speciální tipy pro muže
calendar 13. 8. 2013

Zvyšte šance na početí: speciální tipy pro muže

Zplození dítěte je výsledek úsilí dvou osob, přičemž ženská plodnost je pouze jednou z částí rovnice. Ta mužská hraje totiž stejně důležitou roli a kupodivu není až tak obtížné ji trochu podpořit.

Zplození dítěte je výsledek úsilí dvou osob, přičemž ženská plodnost je pouze jednou z částí rovnice. Ta mužská hraje totiž stejně důležitou roli a kupodivu není až tak obtížné ji trochu podpořit.

1. Výživa je důležitá

Aby spermie byly zdravé a početné, potřebují řádnou „stravu“. Dbejte proto na dostatečný přísun vitamínů a některých antioxidantů, mezi které patří například zinek a selen. Studie ukazují, že naopak příliš mnoho sóji v jídelníčku může snížit počet spermií. Nadarmo se neříká, že láska prochází žaludkem, a příprava zdravého domácího jídla tak může podpořit i úspěchy v ložnici.

2. Pozor na životní styl

Může to znít opravdu obehraně, ale asi nikoho nepřekvapí, že kouření, velké množství alkoholu a obezita plodnosti škodí. Co s tím?

  • Pro zanechání kouření existuje mnoho důvodů. A právě plodnost může být tou poslední kapkou, kdy pohár přeteče a váš partner se s cigaretami rozloučí.
  • S alkoholem není třeba jít do takových extrémů, jeden drink nejspíš spermiím neublíží. Ovšem i v tomto případě se řiďte příslovím, že nic se nemá přehánět.
  • Ideální váha, ta má též vliv na optimální plodnost – množství tuku se totiž odráží v hormonální (ne)rovnováze a ovlivňuje tak regulaci tvorby spermií.

3. Kontrola zdravotního stavu

Některé zdravotní obtíže mohou plodnost vašeho partnera ovlivňovat, což lze zvrátit jejich adekvátní terapií. Patří sem například neléčená cukrovka, sexuálně přenosné nemoci, onemocnění štítné žlázy, celiakie a další nemoci, které mohou být velmi často přehlíženy. Nezapomínejte ale například ani na zuby a dásně – neléčené zubní kazy mohou souviset s přítomností bakterií ve spermatu, a to má negativní vliv na mužskou plodnost.

4. Nízká teplota

To, že mužské reprodukční orgány jsou umístěny mimo tělo, má svůj důvod. Tím je teplota, která je „venku“, nižší než uvnitř našeho organismu. Vysoké teploty mohou vývoj spermií poškodit, pozor tedy na následující:

  • Nepřehánějte to s pobytem v sauně, horké páře, ve vířivce a s dlouhými horkými koupelemi.
  • Škodí též neustálé sezení bez přestávek, při kterém může teplota šourku také stoupnout.
  • Neprospívá ani notebook na klíně, i ten může příslušnou oblast hodně zahřát.
  • Stejně tak vyhřívané sedačky, nejčastěji používané v autech, nejsou spermiím ku prospěchu.
  • Slipy, nebo boxerky – zde neexistuje úplně sjednocený názor, dbejte proto alespoň na prodyšnost materiálu.

5. Stres a sex

Dámy, v neposlední řadě dopřejte svým drahým polovičkám dostatek sexu, který je i nadále bude těšit. Stres má nepříznivý vliv na plodnost, a to jak ten pracovní, tak ten sexuální. Partner by tak měl mít dostatek spánku a dalších možností pro relaxaci – sex si spolu hlavně užívejte.

(boba)

Zdroje:
www.whattoexpect.com
infertility.about.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více