28. 9. 2008
Zmrazování embryí je vůči zárodkům šetrné
Zmrazení embryí, takzvaná kryokonzervace, je metoda umožňující uchovávat embrya pro pozdější přenos. Embrya jsou umístěna do speciálních kontejnerů uložených v tekutém dusíku při teplotě -196° C.
Zmrazení embryí, takzvaná kryokonzervace, je metoda umožňující uchovávat embrya pro pozdější přenos. Embrya jsou umístěna do speciálních kontejnerů uložených v tekutém dusíku při teplotě -196° C. Kryokonzervace embryí není hrazena ze zdravotního pojištění, proto se vyplatí vědět, kdy je metoda vhodná a jaké jsou její hlavní výhody.
Kryokonzervace se používá tehdy, je-li počet embryí vyšší, než je možné přenést v daném cyklu do dělohy matky. Tímto opatřením se zabraňuje vzniku vícečetného těhotenství. Ke kryokonzervaci se přistupuje také v případě, že je nutné transfer embrya dočasně odložit.
Zárodky jsou chráněny před krystalky ledu
Embrya jsou uchovávána po skupinkách dvou až čtyř kusů ve speciálním roztoku, který brání jejich poškození během procesu zmrazování. Ke kryokonzervaci jsou užívány dvě základní metody, tzv. pomalá kryokonzervace a vitrifikace. Obě metody brání poškození buněk krystalky ledu. Při pomalé kryokonzervaci se toho dociluje pomalým snižováním teploty a řízením růstu ledových krystalků mimo buňku. Při vitrifikaci je snahou, aby krystaly ledu nevznikly vůbec.
Do dělohy jen ta nejlepší embrya
Přestože je metoda zmrazení velmi šetrná vůči buňkám, ne všechna embrya přežívají. Po rozmrazení je možno přenést přibližně 60 až 80 % původně zamrazených embryí. Při rozmrazení se kontejner s embryi zahřívá na pokojovou teplotu a dochází k odstranění ochranné látky. Embrya jsou pak přenesena do kultivačních boxů. Následně jsou vybrána taková embrya, která se vyvíjejí nejlépe, a ta jsou přenesena do dělohy (kryoembryotransfer).
Hodnocení výsledků
Úspěšnost transferu zmrazených embryí bývá o něco nižší než přenos čerstvých embryí. Bylo zjištěno, že příčinou nižší úspěšnosti je především horší výchozí kvalita embryí, neboť nejkvalitnější embrya jsou použita k prvotnímu přenosu. U kvalitních embryí však ani několik let trvající kryokonzervace nemusí snižovat jejich vývojový potenciál. Navíc pro ženu je zmrazení embryí výhodné, neboť nepotřebuje opakovanou hormonální stimulaci a další odběr vajíček.
Kryokonzervace je vhodnou metodou pro uchování embryí. Speciální postupy při zmrazování a skladování embryí zajišťují ochranu zárodků před poškozením, a tím umožňují přenesení embrya do dělohy s odstupem času.
(nes)
Zdroj: Michelmann HW, Nayudu P. Cryopreservation of human embryos. Cell Tissue Nankiny 2006;7(2):135–141.