#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Život může být krásný i bez dětí. Opravdu
Život může být krásný i bez dětí. Opravdu
calendar 16. 12. 2008

Život může být krásný i bez dětí. Opravdu

Doživotní hluboké deprese a alkoholismus – to může být jedno z možných vyústění takové životní rány, jakou představuje neúspěšně léčená neplodnost. Ale to není vůbec automatické.

Doživotní hluboké deprese a alkoholismus – to může být jedno z možných vyústění takové životní rány, jakou představuje neúspěšně léčená neplodnost. Ale není vůbec automatické, pravděpodobnější je spíše významný posun v náhledu na smysl a účel vlastního života.

Je opravdu "nezbytné" mít dítě?

V americkém státě Oklahoma byla provedena studie, jejímž cílem bylo prozkoumat životní zkušenosti žen po neúspěšné léčbě neplodnosti. S 22 ženami ve věku mezi 33 až 48 let lékaři hovořili po čtyřech letech od podstoupené léčby. Když ženy popisovaly neplodnost, odhalily tím svoji zkušenost s velkým utrpením zesíleným introspektivním úsilím při znovuobjevování smyslu vlastní existence a pocitu vyrovnanosti. Rozhovory prozradily, že ženy prožívají existenciální paradox. Hledají naději, a přitom ztratily svůj největší sen v podobě porození vlastního dítěte. Ztráta jejich dosavadního smyslu života je donutila znovu přemýšlet o smyslu jak sebe sama, tak ve vztahu k okolnímu světu – Proč tu jsem, když se nemůžu starat o své dítě? Jaký je můj přínos společnosti? Co tu po mně zbude?

Udělejte si v životě inventuru

Mezi další zkušenosti patří pocit izolace. Rozhovory o dětech jsou jednou ze základních součástí běžné mezilidské komunikace, což se o neplodnosti říci nedá. Typická je také neustálá přítomnost problému. Ženy popisovaly pronásledování vzpomínkami, truchlení po ztrátě a pocit, že se situace nikdy nezlepší. Dále je v průběhu času zřejmý posun od bědování k zaměření úsilí směrem k budoucnosti. A není to pouze o tom, "jít dál", ale také o rozhodnutí, jakým způsobem pokračovat. Jistá "inventarizace" umožňuje vytvořit budoucí prostor, kam se lze od myšlenek na svoji situaci posunout. Navazujícím krokem je úsilí v hledání cesty, jak ponechat světu nějaké dědictví, které není založeno na dětech.

Ženy si hledají odlišný způsob života, který jim umožňuje smysluplně žít. Bohužel jasně napsaný návod nikde není a nalezení smysluplné budoucnosti může být velmi těžké. I přesto je důležité, aby se o to každá žena v podobné situaci alespoň pokusila. Už kvůli sobě samé.

(zep)

Zdroj: J Midwifery Womens Health. 2008 Jul–Aug; 53 (4): 319–24

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více