Články - detail

Domů dash Články dash Zdravá strava může být důležitým krokem k početí
Zdravá strava může být důležitým krokem k početí
calendar 10. 12. 2007

Zdravá strava může být důležitým krokem k početí

Konkrétní jídelníček přímo ovlivňující plodnost sice neexistuje, nicméně dodržováním základů zdravé výživy se vaše vyhlídky na početí potomka mohou značně vylepšit.

Konkrétní jídelníček přímo ovlivňující plodnost sice neexistuje, nicméně dodržováním základů zdravé výživy se vaše vyhlídky na početí potomka mohou značně vylepšit.

  • Základním pravidlem je udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Trpíte-li podváhou či nadváhou, snažte se svoji hmotnost upravit. Pozor ovšem na drastické diety – ty v období, kdy se snažíte počít zdravé dítě, žádoucí určitě nejsou, stejně jako vaše případná porucha příjmu potravy (bulimie, anorexie). Na detailní úpravu jídelníčku nemusíte být sami, poradí vám v kterékoli poradně pro výživu.
  • Do svého jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny. Obsahuje vitaminy, minerální látky a vlákninu, a menší počet kalorií (zejména zelenina) než většina ostatních potravin. Zkuste si dát třeba banán místo dezertu po obědě.
  • Dodržujte pitný režim – tělo je z velké části tvořeno vodou, ta z nás ale odchází (močením, potem), proto ji neustále potřebuje doplňovat. Optimální množství je 2,5 l denně. Pijte rovnoměrně po celý den, nečekejte na pocit žízně. Tím tělo již hlásí počátek dehydratace.
  • Vyřaďte alkohol. Sice byly prokázány pozitivní účinky například piva nebo červeného vína na lidské zdraví, ale ve velmi omezeném množství, a nikoli pro ženy, které chtějí mít dítě nebo jsou už těhotné.
  • Omezte pití kávy – jeden dva šálky slabé kávy vám pravděpodobně neublíží, nicméně svých obvyklých pěti silných „turků“ denně byste se vzdát raději měla.
  • Nekuřte – jedno z nejdůležitějších pravidel pro zdraví člověka obecně, nikoli jen pro budoucí maminky.
  • Dopřejte si pohyb a čerstvý vzduch – obojího se dá docílit například delšími procházkami přírodou.
  • Hlídejte si celkové složení jídelníčku – kromě zmíněného ovoce a zeleniny a vody by měl obsahovat i mléčné výrobky a celozrnné pečivo, celkově by měl být pestrý. Nespokojte se se stále stejnou snídaní a obědem v blízké restauraci.
  • Po poradě s lékařem lze užívat doplňky výživy, speciální přípravky obsahující vitaminy, minerály a stopové prvky pro ženu nezbytné nejen v těhotenství, ale právě i před samotným početím dítěte.

(jan)

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více