Články - detail

Domů dash Články dash Vyvolání ovulace: možností je víc, ovšem rizika nechybí
Vyvolání ovulace: možností je víc, ovšem rizika nechybí
calendar 4. 9. 2015

Vyvolání ovulace: možností je víc, ovšem rizika nechybí

Přibližně 25 % neplodných žen má problémy právě s ovulací. To znamená, že jejich vaječníky nemohou tvořit plně vyvinutá vajíčka nebo je neumí uvolnit. Terapie spočívá ve více krocích.

Vaječníky jsou orgány tvaru a velikosti švestky uložené v malé pánvi. Každý vaječník obsahuje mnoho vajíček obklopených podpůrnými buňkami, které spolu s vajíčkem tvoří tzv. folikuly. Jednou měsíčně začne na podkladě hormonální stimulace několik folikulů dozrávat, zvětšovat se a vyplňovat tekutinou. Jeden folikul se vyvíjí nápadněji než ostatní a nazývá se dominantní. Na rozdíl od ostatních svůj vývoj dokončí, jeho stěna praskne a uvolní se vajíčko, které je nasáto vejcovodem, ve kterém může být oplodněno. Podpůrné buňky prasklého folikulu se po ovulaci změní ve žluté tělísko, které produkuje hormony.

Jak poznat ovulaci

Žena, která pravidelně každý měsíc menstruuje, má pravděpodobně také každý měsíc ovulaci, a to zhruba 14 dnů před začátkem další menstruace. Pokud je krvácení nepravidelné nebo chybí, může chybět i ovulace. Ke zjištění, jestli a kdy žena ovuluje, lze použít například speciální testy, které zjišťují hladinu luteinizačního hormonu, ale možné je též měření bazální teploty, hladiny progesteronu, ultrazvukové vyšetření vaječníků nebo odběr vzorku děložní sliznice.

Proč chybí?

Dříve, než je ordinována léčba, je dobré provést vyšetření ke zjištění příčiny potíží s ovulací. Na vině může být:

  • syndrom polycystických vaječníků,
  • nedostatečná produkce hormonů (luteinizačního a folikuly stimulačního) v podvěsku mozkovém,
  • choroba štítné žlázy,
  • nadbytek hormonu prolaktinu,
  • obezita,
  • poruchy příjmu potravy nebo výrazné hubnutí vinou cvičení.

První možná řešení 

1. Clostilbegyt

  • U některých žen však nemůže být příčina s jistotou stanovena – lékem pro tuto skupinu pacientek je klomifencitrát neboli Clostilbegyt.
  • Jedná se o základní a nejužívanější lék a bývá předepisován i naslepo jako podpora ovulace u jinak zdravých žen. 
  • Účinkuje na podvěsek mozkový, který pak produkuje více hormonů stimulujících folikuly a tím pobízí vaječníky.
  • Může mít nežádoucí účinky, jako je mnohočetné těhotenství, bolesti hlavy, rozmazané vidění, deprese, cysty vaječníků, bolest v pánvi apod.

2. Metformin

  • Preparát ze skupiny léků proti cukrovce 2. typu je považován za vhodný prostředek k navození ovulace u žen s polycystickými vaječníky. 
  • Jeho účinnost značně kolísá a výsledky výzkumů jsou kontroverzní, přesto mnoha pacientkám pomáhá.
  • Hlavní nežádoucí účinky jsou trávicí obtíže a jaterní poruchy.

3. Bromokriptin a kabergoli

  • Jde o látky napodobující účinek signalizační molekuly dopaminu a jsou velmi důležité. 
  • Dopamin působí ve zdravém podvěsku mozkovém jako blokátor tvorby prolaktinu, proto jsou tyto látky dobrou volbou u žen, které neovulují z důvodu nadbytku prolaktinu. 

4. Letrozol a anastrozol

  • Povzbuzují tvorbu luteinizačního hormonu a hormonu folikuly stimulačního podobným způsobem jako klomifencitrát.
  • Slouží především k vyvolání ovulace u pacientek, které prodělaly zhoubný nádor prsu, ale je možné je použít i u zdravých žen.
  • Podle některých studií mohou zvyšovat pravděpodobnost výskytu vrozených vad.
  • Při dlouhodobém užívání mohou způsobit osteoporózu a srdeční příhody.

Další směry léčby 

Hormony tělu vlastní, jako luteinizační hormon, folikuly stimulační hormon, lidský choriový gonadotropin, lidský menopauzální gonadotropin a gonadoliberin, znamenají další stupeň léčby. Používají se u žen trpících hormonální nedostatečností. Mají společné nežádoucí účinky:

  • mnohočetná těhotenství,
  • zvýšené riziko potratu a předčasného porodu,
  • napětí v prsou,
  • deprese,
  • hyperstimulační syndrom – otok vaječníků s únikem tekutiny do břišní dutiny, což způsobuje bolesti, rozvrat vnitřního prostředí a jiné změny a může mít za následek i těžké orgánové poruchy.

U žen, jejichž vajíčka jsou uvolňována nezralá, lze regulovat čas ovulace pomocí upravených molekul gonadoliberinu, tzv. agonistů nebo antagonistů. Pokud se užívají dlouhodobě, mohou mít nežádoucí účinky podobné příznakům menopauzy, jako návaly horka, výkyvy nálad apod.

Dlouhodobá rizika

Klomifencitrát, luteinizační hormon a folikuly stimulující hormon podle dostupných informací nezvyšují pravděpodobnost vrozených vad. Předpokládá se však, že mohou způsobovat zhoubné bujení vaječníků. Tento předpoklad je v současné době prověřován.

(pez)

Zdroj:
www.asrm.org

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více