Články - detail

Domů dash Články dash Vystopujte vlastní ovulaci – nabízíme 7 různých možností!
Vystopujte vlastní ovulaci – nabízíme 7 různých možností!
calendar 29. 4. 2013

Vystopujte vlastní ovulaci – nabízíme 7 různých možností!

Ke klasickému otěhotnění je potřeba sex. Nicméně dámy, které už se o to snaží nějaký ten pátek, vědí, že není hlavní ani tak množství jako správné načasování.

Ke klasickému otěhotnění je potřeba sex. Nicméně dámy, které už se o to snaží nějaký ten pátek, vědí, že není hlavní ani tak množství jako správné načasování. Aby mohlo dojít k oplození, musí spermie potkat vajíčko. A vajíčko je k dispozici pouze po ovulaci. Takže zásadní pro načasování je znát den své ovulace.

Příznaky napoví

Existují na to různé fígle, více či méně specifické a spolehlivé. Avšak když už se pár snaží, určitě nepohrdne žádnou radou. Jakmile víte, na co se zaměřit, není obtížné si známek ovulace všimnout. Některé znaky upozorňují na její blížící se nástup, jiné informují o tom, že už je po ní. Nepředpokládá se, že budete sledovat všechno. Najděte si svůj oblíbený příznak a vystopujte ty správné dny.

1. Změny poševního hlenu

Když se ovulace přibližuje, mění se množství a konzistence tohoto hlenu. Jste-li od ní daleko, hlen je hustý, lepkavý či není vůbec přítomen. Zkusíte-li ho natáhnout mezi prsty, trhá se. S blížící se ovulací se množství zvětšuje a stává se vodnatější a tažnější, až se jeho struktura blíží syrovému vaječnému bílku. Lze ho mezi prsty roztáhnout na 3 cm či více.

2. Zvýšený sexuální apetit

Aneb příroda prostě ví, co dělá. Průzkumy ukázaly, že žena má větší sexuální touhy v době, kdy je nejvíce plodná. Zpravidla to bývá několik dnů před ovulací, což je ideální čas na sex, chce-li pár zplodit potomka.

3. Sledování bazální tělesné teploty

Jde pravděpodobně o nejpopulárnější metodu. Po ovulaci se bazální tělesná teplota zvyšuje o několik desetin stupně a zůstane určitou dobu zvýšená. Vy potřebujete vychytat právě onen vzestup, kdy si můžete být prakticky jistá, že jste plodná. Při této metodě je třeba teplotu opravdu mapovat určitou dobu a zjistit trendy svého cyklu.

4. Změna polohy děložního čípku

I děložní čípek prodělává v této době změny. S přicházející ovulací bude výš, bude měkčí a více otevřený. V době ovulace je možné, že čípek ani není možné vyhmatat. Tato metoda vyžaduje trochu praxe a cviku a nemusí být vhodná pro každou ženu.

5. Citlivost prsů

Některé ženy pociťují zvýšenou citlivost před anebo těsně po ovulaci. Důvodem jsou hormonální změny, kdy se tělo připravuje na potenciální těhotenství. Tato metoda je velmi individuálně citlivá.

6. Ovulační testy

Jsou také poměrně oblíbenou metodou. Zpravidla se jejich provedení podobá těhotenskému testu a měly by se provádět jednou denně týden před tím, než očekáváte ovulaci. Tento postup může být velmi spolehlivý, nicméně je dražší než všechny předešlé.

7. Krystalizace slin

Zvláštním a ne moc častým postupem, jak zachytit ovulaci, je detekce mikroskopické krystalizace slin. Pro tento účel se prodávají i speciální mikroskopy, nicméně lze použít jakýkoli, i třeba dětský mikroskop na hraní. Krystalizace slin vypadá jako mráz na okenních tabulích a tato změna nastává asi 24–48 hodin před ovulací.

Ať už si vyberete jakoukoli metodu anebo své štěstí ponecháte náhodě, nestresujte se a hlavně si milování užívejte!

(boba)

Zdroj: infertility.about.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více