Články - detail

Domů dash Články dash Vystopujte své nejplodnější dny
Vystopujte své nejplodnější dny
calendar 15. 12. 2014

Vystopujte své nejplodnější dny

Některé dny jsou pro početí potomka vhodnější než jiné. Všechno je o načasování. Spermie dokáže v pohlavním ústrojí ženy přežít až šest dní, vajíčko je ale schopné oplození jen během 12 až 24 hodin. Jak se tento okamžik pozná?

Mýtus o polovině cyklu

Plodné dny ženy jsou spojené s tzv. ovulací, tedy uvolněním zralého vajíčka z vaječníku. Ovulace nepřichází přibližně v polovině cyklu, jak se většina lidí mylně domnívá, ale v období 14 dnů před další menstruací. U žen, které mají pravidelný, 28denní cyklus, tak ovulace opravdu nastane přibližně v jeho polovině. U těch, které mají cyklus nepravidelný, už to ale platit nemusí. Pro výpočet svých plodných dnů vyzkoušejte naši kalkulačku

Vystopujte svou ovulaci

Některé ženy své plodné dny poznají, jiné nemají žádné projevy, které by naznačovaly, že se v jejich těle právě něco děje. Zkuste několik měsíců sledovat, jak se vaše tělo během cyklu mění. Některé známky vám mohou napovědět, kdy jste nejplodnější.

  • Zvýšený poševní výtok, který se podobá řídkému bílku.
  • Slabé zvýšení tělesné teploty. Změřte se nejlépe každý den, ještě než vstanete z postele. Po několika měsících měření dokážete svůj cyklus mapovat už velmi spolehlivě.
  • Zvýšená citlivost prsů.
  • Změna polohy děložního čípku.

Pokud si ani po důkladném sledování nejste jistá, kdy ovulujete, je možné vyzkoušet tzv. ovulační test, který funguje podobně jako těhotenský test na bázi hladiny hormonů v moči.

Milujte se

Šance na početí potomka jsou nejvyšší při pohlavním styku přibližně dva dny před ovulací a pak ještě v den samotné ovulace. Tím se navýší počet spermií, které si „počkají“, až se zralé vajíčko uvolní. Milování „podle kalendáře“ ale samozřejmě nemusí být nutností. Zkuste to ale alespoň dvakrát týdně a pravidlo pravděpodobnosti nakonec zvítězí.

(jez)

Zdroj: www.babycenter.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více