Články - detail

Domů dash Články dash Vyšetření genů embrya ještě před samotným těhotenstvím? Pro medicínu žádný problém!
Vyšetření genů embrya ještě před samotným těhotenstvím? Pro medicínu žádný problém!
calendar 28. 12. 2015

Vyšetření genů embrya ještě před samotným těhotenstvím? Pro medicínu žádný problém!

Chcete potomka, ale bojíte se dědičné nemoci? Obavy můžete pustit z hlavy, lékaři totiž dokážou vyšetřit geny embrya ještě dříve, než je žena těhotná. Metoda se jmenuje preimplantační genetická diagnostika. Díky ní odborníci mohou objevit případné poruchy ještě před tím, než se embryo uhnízdí v děloze matky. Prozradíme, jak proces funguje a komu může pomoci.

Preimplantační genetická diagnostika slouží k tomu, aby se i v rodinách, které jsou ohrožené geneticky podmíněnou nemocí, narodilo zdravé dítě. Vše začíná jako normální proces umělého oplodnění (in vitro fertilizace). To zahrnuje získání ženských vajíček z těla budoucí matky a jejich oplození v laboratoři. Během následujících tří dnů se buňky embryí dělí až do celkového počtu osmi buněk.

Vyhrává zdraví 

Preimplantační genetická diagnostika zahrnuje tyto kroky:

  1. Odběr 1–2 buněk z každého embrya.
  2. Genetické vyšetření získaných buněk.
  3. Na podkladě této kontroly lékaři určí, které zárodky jsou zdravé.
  4. Přenos embrya do těla matky.

Pokud během umělého oplodnění vznikla i další zdravá embrya, mohou být zmrazena a uchována pro další použití. Při genetickém vyšetření lékaři samozřejmě zjistí i pohlaví budoucího miminka. Nicméně výběr zárodků na podkladě pohlaví je nejen z etického hlediska naprosto nepřípustný.

Světlé i stinné stránky

Zmiňovaná diagnostika přinesla mnoho výhod. Dokáže například odhalit více než 100 různých genetických vad. Vzhledem k tomu, že vyšetření předchází přenosu vajíčka do těla ženy, mohou se rodiče rozhodnout, zda si přejí v procesu pokračovat, vlastně ještě před tím, než je žena doopravdy těhotná. Kromě toho tato metoda umožňuje mít vlastní dítě i párům, které by toho jinak nebyly schopné. Má ovšem i stinné stránky. Nejčastěji zmiňovaný je fakt, že během procesu umělého oplodnění dochází ke zničení „nemocných“ a také nadpočetných embryí. Proto představuje preimplantační genetická diagnostika a umělé oplodnění vůbec pro některé jedince etický problém.

Jste vhodnými adepty? 

Vyšetření je určeno pro páry, kterým hrozí, že by jejich miminko mohlo trpět konkrétní geneticky podmíněnou nemocí. Kandidáty pro tuto metodu jsou například:

  • nosiči genu pro dědičné onemocnění (sami nemoc mít nemusí),
  • lidé s chromozomálními poruchami,
  • ženy starší 35 let,
  • pacientky trpící opakovanými potraty.

Pokud si myslíte, že preimplantační genetická diagnostika je vyšetření vhodné právě pro vás, zeptejte se na něj svého gynekologa nebo specialisty v oboru reprodukční medicíny.

(mak)

Zdroj:
http://americanpregnancy.org

Související štítky
Prevence
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více