Články - detail

Domů dash Články dash Vyloučí umělé oplodnění výskyt vrozených vad plodu?
Vyloučí umělé oplodnění výskyt vrozených vad plodu?
calendar 9. 4. 2008

Vyloučí umělé oplodnění výskyt vrozených vad plodu?

Metoda in vitro fertilizace (IVF) je převratným řešením v léčbě neplodnosti úspěšně fungující už téměř 30 let. Existují však také nějaká rizika?

In vitro fertilizace (IVF) je převratnou metodou v léčbě neplodnosti úspěšně fungující už téměř 30 let. Existují však také nějaká rizika? Rodiče si nejčastěji kladou otázku, zdali je IVF metodou dostatečně bezpečnou a jestli právě jejich dítě se nenarodí s tělesným nebo mentálním postižením.

Které vrozené vady jsou po IVF nejčastější?

Jaké jsou konkrétní vlivy IVF na plod, zkoumají lékaři po celém světě. Také v České republice proběhly studie, které se zabývaly výskytem vrozených vad u dětí narozených prostřednictvím IVF. Četnost výskytu vrozených vad byla u dětí po IVF o něco vyšší než u dětí narozených po spontánním oplození. Podle jednotlivých diagnóz šlo nejčastěji o vady mozku a míchy, srdce, jícnu nebo mužské či ženské pohlavní soustavy. Děti narozené po IVF měly nižší porodní hmotnost a byla mezi nimi také výrazně častější nedonošenost. Navíc se po IVF rodí více dvojčat. V posledních letech se však doporučuje snižovat množství přenesených embryí na dva zárodky, a tím omezit vícečetné porody.

Zdravotní stav rodičů a vady plodu

Výsledky studií, které potvrdily vyšší výskyt vrozených vad po IVF, však nelze spojovat pouze se samotnou metodou IVF. Svou roli totiž hraje přímo neplodnost rodičů, která je často následkem určité choroby nebo genetické zátěže na straně rodičů. Kromě toho se na výskytu některých vad podílí i vyšší věk matky, který je pro skupinu dětí narozených po IVF typický.

Účelem informací o možnosti vzniku vrozených vad po IVF jistě není neplodné páry vystrašit. Vrozené vady se mohou vyskytovat také u dětí počatých bez pomoci lékařů. Pravdou ale zůstává, že rodiče by měli být o vyšším riziku vždy informováni. V rámci následné lékařské péče pak mohou rodiče podstoupit řadu dalších vyšetření, která mohou vrozené vady, eventuálně komplikace těhotenství včas odhalit.

(nes)

Zdroj: Národní registr vrozených vad ČR

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více