#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vyloučí umělé oplodnění výskyt vrozených vad plodu?
Vyloučí umělé oplodnění výskyt vrozených vad plodu?
calendar 9. 4. 2008

Vyloučí umělé oplodnění výskyt vrozených vad plodu?

Metoda in vitro fertilizace (IVF) je převratným řešením v léčbě neplodnosti úspěšně fungující už téměř 30 let. Existují však také nějaká rizika?

In vitro fertilizace (IVF) je převratnou metodou v léčbě neplodnosti úspěšně fungující už téměř 30 let. Existují však také nějaká rizika? Rodiče si nejčastěji kladou otázku, zdali je IVF metodou dostatečně bezpečnou a jestli právě jejich dítě se nenarodí s tělesným nebo mentálním postižením.

Které vrozené vady jsou po IVF nejčastější?

Jaké jsou konkrétní vlivy IVF na plod, zkoumají lékaři po celém světě. Také v České republice proběhly studie, které se zabývaly výskytem vrozených vad u dětí narozených prostřednictvím IVF. Četnost výskytu vrozených vad byla u dětí po IVF o něco vyšší než u dětí narozených po spontánním oplození. Podle jednotlivých diagnóz šlo nejčastěji o vady mozku a míchy, srdce, jícnu nebo mužské či ženské pohlavní soustavy. Děti narozené po IVF měly nižší porodní hmotnost a byla mezi nimi také výrazně častější nedonošenost. Navíc se po IVF rodí více dvojčat. V posledních letech se však doporučuje snižovat množství přenesených embryí na dva zárodky, a tím omezit vícečetné porody.

Zdravotní stav rodičů a vady plodu

Výsledky studií, které potvrdily vyšší výskyt vrozených vad po IVF, však nelze spojovat pouze se samotnou metodou IVF. Svou roli totiž hraje přímo neplodnost rodičů, která je často následkem určité choroby nebo genetické zátěže na straně rodičů. Kromě toho se na výskytu některých vad podílí i vyšší věk matky, který je pro skupinu dětí narozených po IVF typický.

Účelem informací o možnosti vzniku vrozených vad po IVF jistě není neplodné páry vystrašit. Vrozené vady se mohou vyskytovat také u dětí počatých bez pomoci lékařů. Pravdou ale zůstává, že rodiče by měli být o vyšším riziku vždy informováni. V rámci následné lékařské péče pak mohou rodiče podstoupit řadu dalších vyšetření, která mohou vrozené vady, eventuálně komplikace těhotenství včas odhalit.

(nes)

Zdroj: Národní registr vrozených vad ČR

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více