#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Výběr pohlaví při umělém oplodnění je u genetických vad možný
Výběr pohlaví při umělém oplodnění je u genetických vad možný
calendar 12. 3. 2010

Výběr pohlaví při umělém oplodnění je u genetických vad možný

Jestli se vám díky umělému oplodnění narodí holčička, nebo chlapeček, většinou nemůžete ovlivnit. Pokud neexistuje důvod k tomu, aby se pohlaví miminka předem vybralo, dozvíte se ho až později.

Jestli se vám díky umělému oplodnění narodí holčička, nebo chlapeček, většinou nemůžete ovlivnit. Pokud neexistuje důvod k tomu, aby se pohlaví miminka předem vybralo, dozvíte se ho až později. Důvody k vyšetření pohlaví zárodku ale existují – jsou jimi genetické vady.

Gonozomální poruchy

Nehezky vyhlížející název můžeme také vysvětlit jako nemoci, které se vážou na pohlaví. To znamená, že určitými chorobami trpí jenom holčičky anebo jenom kluci. Některé z těchto nemocí jsou opravdu psychicky nebo fyzicky závažné a mohou končit i smrtí. Hemofilie je například onemocnění krevního systému, kterým trpí chlapci. Sebemenší úraz či pouhé vytržení zubu pro ně znamená velké riziko krvácení. Ženy jsou pouze přenašečky a mohou nemoc přenést dál. Dívky naopak mohou trpět tzv. Turnerovým syndromem. Ten se vyznačuje poruchami růstu, sluchu a neplodností.

Vyšetření zárodku před přenesením do dělohy

V současné době je počet popsaných chorob vázaných na pohlaví asi kolem šesti set. Některé z nich se vůbec vyléčit nedají. Není divu, že se jich rodiče i lékaři snaží vyvarovat a předcházet jim. Jedním ze způsobů, které se využívají při umělém oplodnění, je prenatální genetická diagnostika. Spočívá v tom, že se vajíčko oplodněné spermií v laboratorních podmínkách vyšetří. Zjistí se pohlaví zárodku a podle toho se postupuje dál. Pokud se nemoc vyskytuje pouze u chlapečků, je do dělohy přenesen zárodek pohlaví ženského. A naopak. Tímto mají rodiče záruku, že ona genetická porucha se jejich miminka týkat nebude.

I další vyšetření jsou neméně důležitá

Samozřejmě že prenatální genetickou diagnostikou nelze vyloučit poruchy jiné. Toto vyšetření také nemůže zaručovat to, že těhotenství bude úspěšné. A tak je velice pravděpodobné, že vám lékař bude nabírat krev na další genetické testy nebo se podrobíte odběru plodové vody. Pracovníci v IVF centru vás včas poučí o dalším nejlepším možném postupu a zodpoví všechny otázky.

(skl)

Zdroj: www.gennet.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více