#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Výběr pohlaví dítěte: etika versus přání rodičů?
Výběr pohlaví dítěte: etika versus přání rodičů?
calendar 9. 10. 2013

Výběr pohlaví dítěte: etika versus přání rodičů?

Stejně jako v mnoha dalších evropských zemích je v České republice výběr pohlaví při asistované reprodukci zakázán a je považován za krajně nepřijatelný. V Británii však začínají někteří etici hovořit jinak.

Stejně jako v mnoha dalších evropských zemích je v České republice výběr pohlaví při asistované reprodukci zakázán a je považován za krajně nepřijatelný. V Británii však začínají někteří etici hovořit jinak.

Bez výkyvů 

Mnoho těchto odborníků tvrdí, že povolit lidem v průběhu metod asistované reprodukce vybrat si, zda chtějí chlapečka, či holčičku, by zas až tak neetické být nemuselo. Během svých průzkumů zjistili, že při možnosti selekce pohlaví by v zemi, jako je Velká Británie, nedošlo k žádné nerovnováze, jako by tomu mohlo být v jiných zemích. Například v Indii a Číně by genderová nevyrovnanost mohla skutečně vzniknout, jelikož tam jsou chlapci populárnější než dívky. Takový stereotyp však v Evropě neexistuje.

Každý má své důvody

Lidé, kteří preferují u svého dítěte určitě pohlaví, k tomu zpravidla mají své velmi osobní důvody.

  • Ty často souvisí s rodinnou situací či s minulostí.
  • Jelikož umělé oplodnění a další techniky asistované reprodukce mohou tyto velmi silně pociťované preference naplnit, je namístě se ptát, proč je přání mít dívku či chlapce tak špatné, že se to rodičům zakazuje. 
  • Příkladem mohou být matky, které mají mnoho synů a opravdu si přejí mít dceru, což by mohlo velmi ovlivnit jejich další život. Proč těmto lidem, kteří mohou skutečně trpět, nepomoci, je-li to v našich silách.

Nejde to doma, půjde to jinde

V zemích, kde existuje obdobný zákon, je volba pohlaví zpravidla povolena pouze z lékařské indikace, jelikož některé nemoci typicky postihují pouze určité pohlaví. Příkladem je třeba Duchenneova muskulární dystrofie, kterou trpí pouze chlapci. Nicméně ne všechny země světa mají stejnou legislativu. Někteří Britové proto za možností volby dokonce cestují za oceán – do Spojených států – či do vzdálené Indie, kde je možnost zvolit si pohlaví dítěte povolena. Bohužel tam jejich cesty často míří i kvůli umělému přerušení těhotenství z důvodu pohlaví plodu.

O ovlivnění pohlaví embrya se dozvíte více i na našem videu.

(boba)

Zdroj: www.telegraph.co.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více