#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vícečetné těhotenství po umělém oplodnění: rizika převyšují výhody
Vícečetné těhotenství po umělém oplodnění: rizika převyšují výhody
calendar 15. 4. 2013

Vícečetné těhotenství po umělém oplodnění: rizika převyšují výhody

Centra asistované reprodukce jsou dnes již schopna poskytnout klientce vyšší šanci na otěhotnění, než by měla v jednom cyklu mladá, zdravá, sexuálně aktivní žena.

Centra asistované reprodukce jsou dnes již schopna poskytnout klientce vyšší šanci na otěhotnění, než by měla v jednom cyklu mladá, zdravá, sexuálně aktivní žena. A dokážou to, i když přenáší pouze jedno embryo. Někdy je však těžké partnery přesvědčit, že dvojčata nebo trojčata jsou spíše komplikací než cílem této metody.

Počet embryí se snižuje

V počátcích metody asistované reprodukce byla vícečetná těhotenství považována jako nezbytná daň za nízkou úspěšnost těchto postupů. Nebylo výjimkou, že se přenášelo i šest embryí najednou. Nejnovější techniky, jako například kultivace embryí do stadia blastocysty (cca pátý den vývoje), zvyšují úspěšnost přenosu. Snižují tak rizika vícečetného těhotenství díky zavedení menšího počtu oplodněných vajíček. Rovněž genetické vyšetření embryí je zárukou toho, že se vybere to s největší šancí na uchycení se v děloze a zdárný vývoj.

Nebezpečné jevy 

Ženy očekávající dvojčata mají mnohem vyšší riziko těhotenských komplikací. Příkladem může být:

  • předčasný porod – zhruba 60 % dvojčat se rodí před termínem, průměrně ve 35. týdnu;
  • nízká porodní hmotnost – děti s malou váhou mají zvýšené riziko zdravotních komplikací v průběhu novorozeneckého období i riziko trvalého postižení, jako jsou mentální retardace, mozková obrna a ztráta zraku či sluchu;
  • preeklampsie – ženy čekající dvojčata čelí větší pravděpodobnosti rozvoje preeklampsie (kombinace vysokého krevního tlaku, bílkoviny v moči a otoků), která je nebezpečná i pro dítě;
  • těhotenská cukrovka – děti matek s těhotenskou cukrovkou bývají větší, čímž se zvyšuje riziko poranění matky i dítěte v průběhu porodu;
  • císařský řez – dvojčata se často rodí císařským řezem a to pro matku znamená delší zotavování a vyšší riziko krevní ztráty v průběhu porodu a po něm.

Vhodná varianta

Ženský organizmus je přirozeně nastaven na těhotenství a porod jednoho dítěte. Počet přenášených embryí při umělém oplodnění je vždy výsledkem dohody lékaře a pacientky a posuzuje se individuálně. Obecně však lze říct, že s postupným vývojem této metody se přistupuje spíše k přenosu jednoho, maximálně dvou embryí, tak aby se minimalizovalo riziko vzniku dvojčat či trojčat. I když mnohé budoucí matky by si dvojčata přály, je pro ně i pro jejich miminka bezpečnější varianta jednočetného těhotenství.

(kov)

Zdroje:
www.fertilityauthority.com
www.tribune.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více