#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Veřejné mínění nutí starší ženy v Indii podstupovat umělé oplodnění
Veřejné mínění nutí starší ženy v Indii podstupovat umělé oplodnění
calendar 2. 9. 2010

Veřejné mínění nutí starší ženy v Indii podstupovat umělé oplodnění

Tlak veřejnosti, která v Indii klade velký důraz na plození a výchovu potomků, nechal po celé zemi vyrůst velkému počtu center asistované reprodukce.

Tlak veřejnosti, která v Indii klade velký důraz na plození a výchovu potomků, nechal po celé zemi vyrůst velkému počtu center asistované reprodukce. Jejich služby jsou pro mnoho žen finančně relativně dostupné a klientkami těchto zdravotnických zařízení se nezřídka stávají i ženy starší padesáti let.

Děti na vrcholu žebříčku hodnot

Mnoho lidí se v Indii domnívá, že počet dětí, které žena dokázala vychovat, určuje její lidskou hodnotu a význam ve společnosti. Mít hodně dětí je zároveň považováno za nejlepší způsob, jak se zajistit na stáří. Z těchto důvodů se toho v zemi zatím udělalo jen málo pro to, aby se rozumně omezil dramatický nárůst populace, který podle některých názorů již dnes ohrožuje ekonomický růst země a představuje značnou zátěž pro infrastrukturu.

Prolomit stigma

Stejně jako například ve Spojených státech je většina indických žen podstupujících umělé oplodnění příslušnicemi horní střední třídy, kde páry často kvůli rozbíhající se kariéře odkládají narození dítěte až do věku po třicítce nebo čtyřicítce. Na rozdíl od vyspělých severoamerických a evropských zemí však v Indii existuje také početná skupina žen, které se i poté, co překročily padesátku, rozhodly setřást společenské stigma neplodné ženy. Tento typ starších žen tvoří asi 20 % všech klientek zařízení specializujících se v Indii na asistovanou reprodukci.

Odborníci jsou proti

Přestože umělé oplodnění v Indii je ve srovnání se Spojenými státy podstatně levnější, pro mnoho žen stále představuje značnou finanční zátěž a ženy si na něj musí vypůjčit, nejčastěji od příbuzných. Kromě toho mnozí odborníci umělé oplodnění u žen po padesátce nedoporučují a upozorňují na nejrůznější rizika s ním spojená. Těhotenství v takto vysokém věku představuje značnou zátěž pro srdce, zvyšuje krevní tlak a v neposlední řadě hrozí i ruptura (protržení) dělohy. Děti starších matek se také častěji rodí předčasně nebo trpí různými zdravotními problémy.

(vek)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více