Články - detail

Domů dash Články dash Ve zkumavce se dá vypěstovat vajíčko i spermie
Ve zkumavce se dá vypěstovat vajíčko i spermie
calendar 14. 6. 2010

Ve zkumavce se dá vypěstovat vajíčko i spermie

Zralou spermii se již téměř před rokem podařilo vypěstovat vědcům z North-East England Stem Cell Institute (NESCI) ve Velké Británii. Spermie byly vytvořeny z embryonálních kmenových buněk a měly by posloužit jako model pro sledování vývoje spermií.

Zralou spermii se již téměř před rokem podařilo vypěstovat vědcům z North-East England Stem Cell Institute (NESCI) ve Velké Británii. Spermie byly vytvořeny z embryonálních kmenových buněk a měly by posloužit jako model pro sledování vývoje spermií. Na využití při umělém oplodnění si budou muset tyto spermie ještě nějakou chvíli počkat.

"Návod" na pěstování spermií

Na úplném začátku je třeba embryonální kmenová buňka. Tyto buňky se získávají z přebytečných embryí. Kmenová buňka se začne dělit a působením různých chemických látek vytváří buňky zárodečné linie, což jsou vlastně předchůdci vajíčka nebo spermie. Po dalším vydatném chemickém "bujónu" se z těchto buněk začnou tvořit spermie. Ačkoli tyto spermie zatím nemohou být použity pro umělé oplodnění, vědci do jejich pozorování vkládají velké naděje. Doufají totiž, že se jim tak podaří zjistit další příčiny mužské neplodnosti a případně stanovit i její léčbu. Stejně tak budou moci pozorovat, jak na spermie působí různé škodlivé látky nebo třeba chemoterapie.

Mužům to na důležitosti neubere

Kdo by se snad bál, že teď už vlastně mužské pohlaví ani nebude třeba, když si dokážeme vytvořit pohlavní buňky, může zatím zůstat v klidu. Za prvé jsou tyto spermie přece jen asi o něco méně kvalitní než ty "přírodní". V předchozích studiích u myší měly myšky vzniklé z těchto vyrobených spermií časté zdravotní obtíže a zemřely do pěti měsíců.

Další důvod, proč se muži o svoji budoucnost nemusí bát, je ten, že další postup výzkumu je zpomalený tím, že embrya vzniklá oplozením spermií ze zkumavky musí být do čtrnácti dní zničena. A za třetí jsou k vypěstování spermií potřeba jen mužské kmenové buňky, protože nesou chromozom Y, který je pro vývoj spermií nezbytný. Takže opravdu nehrozí, že by muži byli venku ze hry.

(jas)

Zdroj: www.bionews.org.uk

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více