Články - detail

Domů dash Články dash V budoucnu by o umělé oplodnění mohly žádat i ženy bez partnera
V budoucnu by o umělé oplodnění mohly žádat i ženy bez partnera
calendar 7. 6. 2008

V budoucnu by o umělé oplodnění mohly žádat i ženy bez partnera

Asistovaná reprodukce způsobila v problému neplodnosti za posledních 30 let skutečnou revoluci. O umělé oplodnění v současné době mohou v ČR žádat páry, které mají problémy s početím.

Asistovaná reprodukce způsobila v problému neplodnosti za posledních 30 let skutečnou revoluci. O umělé oplodnění v současné době mohou v ČR žádat páry (manželské i partnerské), které mají problémy s početím. Ministerstvo zdravotnictví však chce současný stav radikálně změnit. V návrhu zákona se snaží prosadit, aby o tuto metodu mohly žádat také samotné ženy.

Současná česká legislativa umožňuje, aby asistovaná reprodukce byla poskytnuta i nesezdaným párům. Podmínkou je písemný souhlas partnera, kterým stvrzuje, že bude otcem dítěte narozeného "ze zkumavky". Léčbu svobodné ženy bez partnera naše zákony zatím nedovolují.

Reforma zdravotnictví a umělé oplodnění

Ministerstvo zdravotnictví však přišlo s průlomovým návrhem, který je součástí reformního balíčku zdravotnických zákonů. Podle nového zákona o specifických zdravotních službách by o umělé oplodnění mohly žádat samotné svobodné ženy, které nemohou otěhotnět spontánně. Byla by to šance pro ty, které nemají partnera, a přitom dítě chtějí. Oplodnění by legálně mohly podstoupit i ženy, které žijí v lesbickém páru.

Nejen biskupové jsou proti

Návrh, který byl předložen, však nemá příliš velkou šanci na přijetí. Kromě lidoveckých politiků, kteří s návrhem zásadně nesouhlasí, je proti i odborná veřejnost v čele s církevními představiteli. Podle zástupců České biskupské společnosti je návrh v rozporu s Úmluvou o právech dítěte. Vadí jim například to, že by zákon porušil právo dítěte na to znát oba rodiče. Navíc by vyloučil možnost otce podílet se na výchově.

Nový zákon se bude projednávat pravděpodobně na začátku léta 2008. Jeho schvalování však bude předcházet bouřlivá celospolečenská debata. Na jedné straně jsou zájmy žen, které se dostaly do svízelné životní situace a po rozchodu s partnerem zůstaly bezdětné. Na druhé straně stojí odpůrci, pro které je přijatelný pouze tradiční model rodiny.

(nes)

Zdroj: Návrh věcného záměru zákona o specifických zdravotních službách. MZČR.

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více