Články - detail

Domů dash Články dash Ureaplazmou je nakaženo 40 % populace, většina to ani netuší!
Ureaplazmou je nakaženo 40 % populace, většina to ani netuší!
calendar 19. 8. 2015

Ureaplazmou je nakaženo 40 % populace, většina to ani netuší!

Bakterii Ureaplasma urealyticum můžeme běžně nalézt v reprodukčních orgánech obou pohlaví. Jde o nevinného společníka, nebo je na místě dělat si s tímto organismem starosti?

Ureaplasma urealyticum patří mezi zvláštní druh bakterií.

  • Jde o velmi malé organismy, které nemají buněčnou stěnu.
  • Žijí uvnitř lidských buněk.
  • Ureaplazmy se vyskytují v pohlavním systému asi u 40 % populace.
  • Většina lidí ale o tom, že jsou touto bakterií nakažení, neví. Infekce totiž často nezpůsobuje žádné obtíže.

Souvisejí s plodností?

Lékaři se však obávají, že by tyto organismy mohly mít podíl na vzniku neplodnosti či že by mohly zvyšovat riziko potratů. Jakým způsobem by to ureaplazma dělala? To není úplně jasné. Kromě párů léčících se s neplodností ji totiž odborníci nacházejí i u lidí normálně plodných. U žen se ureaplazma vyskytuje nejčastěji v cervikálním hlenu. Předpokládá se, že problém by mohl nastat, pokud by se bakterie dostala do dutiny děložní. To se může stát například při zákrocích, které se provádí při umělém oplodnění. Proto lékaři často před zahájením léčby neplodnosti ženu na přítomnost těchto bakterií testují.

Antibiotika si s infekcí poradí

Pokud se ukáže, že některý ze vzorků odebraných od partnerů ureaplazmu obsahuje, dostanou oba antibiotika. Kultivace, tedy pěstování této bakterie v laboratorních podmínkách, je poměrně obtížné. Pokud tedy vyjde pozitivní výsledek jen u jednoho z páru, předpokládá se, že jsou nakaženi oba a negativní výsledek druhého je způsoben chybou v testování. Nejčastěji se člověk infikuje během pohlavního styku. Tyto bakterie však v pohlavních cestách přežívají mnoho let. Ne vždy je ale nákaza ureaplazmou bez příznaků. U mužů občas způsobuje zánět močové trubice, prostaty a nadvarlete. U žen se nákaza může projevovat nepříjemnými pocity v oblasti pochvy a bělavým výtokem.

Otazníky zůstávají

Některé výzkumy ukázaly, že umělé oplodnění je úspěšnější u párů, jejichž ureaplazmová infekce byla léčena antibiotiky. V jiných studiích ale bylo zjištěno, že bakterie nemá na plodnost vliv. Dokud tedy nebude tato otázka spolehlivě zodpovězena, je lepší se přiklonit na stranu bezpečnosti – tedy páry trpící neplodností či podstupující umělé oplodnění na ureaplazmu testovat a případnou infekci léčit.

(mak)

Zdroje: 
www.dominionfertility.com
http://haveababy.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více