Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění: v hlavní roli věk dárce spermatu
Umělé oplodnění: v hlavní roli věk dárce spermatu
calendar 16. 2. 2015

Umělé oplodnění: v hlavní roli věk dárce spermatu

Čím je žena starší, tím obtížnější pro ni může být otěhotnět. Také se ví, že s rostoucím věkem muže klesá kvalita jeho spermií. Nová studie ale tvrdí, že věk dárce spermatu nemá na umělé oplodnění vliv. 

Vědci analyzovali více než 39 000 případů umělého oplodnění, k nimž došlo mezi roky 1991 a 2012 ve Velké Británii. Vždy šlo o první cyklus, při kterém byly použity spermie z dárcovského spermatu. Studie se zabývala jak in vitro fertilizací, tak i dárcovskou inseminací.

  • In vitro fertilizace je metoda, kdy k oplození vajíčka dochází mimo organismus budoucí matky – laicky řečeno „ve zkumavce“. Takto vzniklé zárodky jsou poté vráceny zpět do těla ženy.
  • Při inseminaci je vajíčko oplodněno ve vejcovodech podobně, jako když je početí přirozené. Rozdíl je jen v tom, že spermie jsou zavedeny do dělohy pomocí speciálního lékařského nástroje.

Věk ženy vs. věk muže

Autoři studie poté pro výše uvedené metody spočítali úspěšnost, a to jako poměr mezi počtem narozených dětí a celkovým počtem zákroků. A výsledky?

  • U mladších žen byla metoda in vitro fertilizace úspěšnější.
  • Ve věkové skupině od 18 do 34 let se dobré výsledky pohybovaly okolo 29 %, u žen starších 37 let to bylo jen 14 %.
  • Podobné závěry – tedy to, že šance na otěhotnění klesá s věkem ženy – přinesla i studie zabývající se dárcovskou inseminací.
  • Překvapením ale bylo, že mezi věkem dárce spermatu a úspěšností umělého oplodnění spojitost nebyla.

Znamená to tedy, že muži jsou plodní ve 45 letech stejně, jako když je jim 18 roků? Podle autorů studie to tak není. Musíme totiž brát v úvahu, že dárci jsou pečlivě vybíráni, a to především podle kvality spermatu. Dalším kritériem je pak celkový zdravotní stav a speciálně jsou kandidáti testováni na pohlavně přenosné nemoci.

Ženy tlačí čas 

Z výsledků výzkumu tedy vyplývá, že důležitým faktorem pro úspěch umělého oplodnění je věk ženy a kvalita spermatu muže. Pokud je sperma kvalitní, má šanci stát se otcem i ve vyšším věku. Naopak ženy by s rodičovstvím otálet neměly, s věkem totiž klesá jak úspěšnost přirozeného, tak i umělého oplodnění.

(mak)

Zdroj: www.webmd.com

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více