Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění? V ČR jen se souhlasem muže
Umělé oplodnění? V ČR jen se souhlasem muže
calendar 9. 7. 2010

Umělé oplodnění? V ČR jen se souhlasem muže

Další a další pokroky v oboru asistované reprodukce přináší neplodným párům naději na dítě. Zároveň s sebou umělé oplodnění nese řadu právních a etických problémů.

Další a další pokroky v oboru asistované reprodukce přináší neplodným párům naději na dítě. Zároveň s sebou umělé oplodnění nese řadu právních a etických problémů. Například zdánlivě jednoduchou otázku, kdo je otec a kdo je matka…

Neplodných párů na celém světě stále přibývá. Odhady ukazují, že se každý sedmý pár nechtěně stane bezdětným. Bohužel to nelze považovat za konečné číslo. Tento počet bude pravděpodobně nadále stoupat.

Naději na potomka zvyšuje možnost podstoupit asistovanou reprodukci. I přes to, že je tato metoda velmi nadějná, nese s sebou etické a právní otázky.

Zákon č. 227/2006 Sb.

V České republice je asistovaná reprodukce upravena zákonem, který určuje podmínky, za jakých může být umělé oplození provedeno. Zákon ale není zcela vyhovující a čeká na svoji novelizaci.

Umělé oplodnění jen pro nemocné a neplodné

Podle uvedeného zákona slouží asistovaná reprodukce heterosexuálnímu páru k početí dítěte. Muž a žena mohou umělé oplodnění podstoupit, jestliže je u nich ze zdravotních důvodů velmi malá nebo žádná šance na normální početí.

Minimalizace přenosu dědičných vad

Druhou skupinou párů, které podstupují umělé oplodnění, je riziko přenosu geneticky podmíněné nemoci nebo vady. Vždy tedy musí být nejdříve vyloučena možnost normálního oplodnění a zároveň splněna podmínka heterosexuálního páru. To znamená, že asistované oplození nemůže podstoupit žena bez partnera ani lesbický pár. Před podstoupením zákroku zájemci musí podepsat žádost. Žádost obsahuje souhlas muže s provedením umělého oplodnění ženy.

Muž nemusí být manžel

Aby mohla žena podstoupit umělé oplodnění, musí přivést k podepsání žádosti muže. Nemusí však jít o zákonného manžela. Souhlas k umělému oplodnění tak dává muž, kterého není žena povinna uvést po porodu jako otce, protože dokument z nemocnice nemá žádnou právní váhu. Problémem se pak tím pádem stává otázka, kdo je otec.

V budoucnu by měl být tento problém upraven například zápisem u notáře, že muž, který dal souhlas k umělému oplodnění, se zavazuje nést roli otce se všemi důsledky. U matky je situace o něco jednodušší – i když je vajíčko od jiné ženy, za matku se považuje žena, která dítě porodila.

(syna)

Zdroje:
www.ipravnik.cz
www.zdn.cz
www.forumzdravi.cz

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více