#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění? Nerozhoduje pouze věk
Umělé oplodnění? Nerozhoduje pouze věk
calendar 5. 6. 2014

Umělé oplodnění? Nerozhoduje pouze věk

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují dobrý výsledek in vitro fertilizace neboli umělého oplodnění. Některé z mnoha okolností mohou neplodné páry samy ovlivnit, jiné nikoli.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují dobrý výsledek in vitro fertilizace neboli umělého oplodnění. Některé z mnoha okolností mohou neplodné páry samy ovlivnit, jiné nikoli.

Nejvíce se hovoří o věku ženy. Ten má zásadní dopad na její plodnost. V případě užití vlastních vajíček klesá úspěšnost metod asistované reprodukce po 35. narozeninách obdobně, jako klesá úspěšnost klasického početí. Pro léčbu neplodnosti s dobrým výsledkem je totiž podstatná kvalita vajíček a také jejich počet. Kvalitu bohužel není možné nijak testovat, nicméně velmi úzce souvisí právě s věkem. Počet vajíček je možné hodnotit pomocí laboratorních metod. 

  • Podle britského Úřadu pro oplodňování a embryologii se úspěšnost umělého oplodnění dlouho pohybuje mezi 25 a 30 %, nicméně po 35. roce věku ženy začíná prudce klesat.
  • Ve 37 letech je šance na dobrý výsledek pod hranicí 20 %.
  • U 41leté pacientky se pak úspěšnost asistované reprodukce pohybuje pouze kolem 7 %.

Mužský faktor

Přestože je známo, že muži mohou mít vlastní děti i ve velmi vysokém věku, některé studie ukazují, že i oni mají jakési biologické hodiny. Kvalita spermií může po 40. roce věku začít klesat a tím i šance na početí. To platí též při užití metod asistované reprodukce. Výsledky různých výzkumů se však úplně neshodují, proto není jednoznačně možné určit vztah mužského věku a úspěšnost umělého oplodnění. Odborníci ovšem souhlasí s tím, že s rostoucím věkem muže vzrůstá riziko potratu u ženy.

Vlivů je opravdu dost 

Přestože je věk jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výsledky asistované reprodukce, existuje i řada dalších, z nichž některé jsou plně v režii neplodných párů.

  • Délka neplodnosti. Čím déle trvá, než pár vyhledá pomoc, tím nižší jsou naděje na potomka.
  • Počet těhotenství a donošených dětí. Máte-li již jedno dítě, vaše šance na úspěch při asistované reprodukci budou vyšší, a to obzvláště tehdy, je-li dítě na světě právě díky umělému oplodnění.
  • Životní styl. Kofein, kouření či obezita mohou naději na těhotenství snižovat. V případě kouření dokonce platí, že čísla úspěšného donošení miminka jsou podobná těm, která patří jedincům starším o deset kalendářních let. Dále může výsledky umělého oplodnění negativně ovlivnit též nadměrná konzumace alkoholu.

(boba)

Zdroje:
www.ivf-infertility.com
www.advancedfertility.com
doctor.ndtv.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více