#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění? Nerozhoduje pouze věk
Umělé oplodnění? Nerozhoduje pouze věk
calendar 5. 6. 2014

Umělé oplodnění? Nerozhoduje pouze věk

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují dobrý výsledek in vitro fertilizace neboli umělého oplodnění. Některé z mnoha okolností mohou neplodné páry samy ovlivnit, jiné nikoli.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují dobrý výsledek in vitro fertilizace neboli umělého oplodnění. Některé z mnoha okolností mohou neplodné páry samy ovlivnit, jiné nikoli.

Nejvíce se hovoří o věku ženy. Ten má zásadní dopad na její plodnost. V případě užití vlastních vajíček klesá úspěšnost metod asistované reprodukce po 35. narozeninách obdobně, jako klesá úspěšnost klasického početí. Pro léčbu neplodnosti s dobrým výsledkem je totiž podstatná kvalita vajíček a také jejich počet. Kvalitu bohužel není možné nijak testovat, nicméně velmi úzce souvisí právě s věkem. Počet vajíček je možné hodnotit pomocí laboratorních metod. 

  • Podle britského Úřadu pro oplodňování a embryologii se úspěšnost umělého oplodnění dlouho pohybuje mezi 25 a 30 %, nicméně po 35. roce věku ženy začíná prudce klesat.
  • Ve 37 letech je šance na dobrý výsledek pod hranicí 20 %.
  • U 41leté pacientky se pak úspěšnost asistované reprodukce pohybuje pouze kolem 7 %.

Mužský faktor

Přestože je známo, že muži mohou mít vlastní děti i ve velmi vysokém věku, některé studie ukazují, že i oni mají jakési biologické hodiny. Kvalita spermií může po 40. roce věku začít klesat a tím i šance na početí. To platí též při užití metod asistované reprodukce. Výsledky různých výzkumů se však úplně neshodují, proto není jednoznačně možné určit vztah mužského věku a úspěšnost umělého oplodnění. Odborníci ovšem souhlasí s tím, že s rostoucím věkem muže vzrůstá riziko potratu u ženy.

Vlivů je opravdu dost 

Přestože je věk jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výsledky asistované reprodukce, existuje i řada dalších, z nichž některé jsou plně v režii neplodných párů.

  • Délka neplodnosti. Čím déle trvá, než pár vyhledá pomoc, tím nižší jsou naděje na potomka.
  • Počet těhotenství a donošených dětí. Máte-li již jedno dítě, vaše šance na úspěch při asistované reprodukci budou vyšší, a to obzvláště tehdy, je-li dítě na světě právě díky umělému oplodnění.
  • Životní styl. Kofein, kouření či obezita mohou naději na těhotenství snižovat. V případě kouření dokonce platí, že čísla úspěšného donošení miminka jsou podobná těm, která patří jedincům starším o deset kalendářních let. Dále může výsledky umělého oplodnění negativně ovlivnit též nadměrná konzumace alkoholu.

(boba)

Zdroje:
www.ivf-infertility.com
www.advancedfertility.com
doctor.ndtv.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více