5. 6. 2014
Umělé oplodnění? Nerozhoduje pouze věk
Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují dobrý výsledek in vitro fertilizace neboli umělého oplodnění. Některé z mnoha okolností mohou neplodné páry samy ovlivnit, jiné nikoli.
Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují dobrý výsledek in vitro fertilizace neboli umělého oplodnění. Některé z mnoha okolností mohou neplodné páry samy ovlivnit, jiné nikoli.
Nejvíce se hovoří o věku ženy. Ten má zásadní dopad na její plodnost. V případě užití vlastních vajíček klesá úspěšnost metod asistované reprodukce po 35. narozeninách obdobně, jako klesá úspěšnost klasického početí. Pro léčbu neplodnosti s dobrým výsledkem je totiž podstatná kvalita vajíček a také jejich počet. Kvalitu bohužel není možné nijak testovat, nicméně velmi úzce souvisí právě s věkem. Počet vajíček je možné hodnotit pomocí laboratorních metod.
- Podle britského Úřadu pro oplodňování a embryologii se úspěšnost umělého oplodnění dlouho pohybuje mezi 25 a 30 %, nicméně po 35. roce věku ženy začíná prudce klesat.
- Ve 37 letech je šance na dobrý výsledek pod hranicí 20 %.
- U 41leté pacientky se pak úspěšnost asistované reprodukce pohybuje pouze kolem 7 %.
Mužský faktor
Přestože je známo, že muži mohou mít vlastní děti i ve velmi vysokém věku, některé studie ukazují, že i oni mají jakési biologické hodiny. Kvalita spermií může po 40. roce věku začít klesat a tím i šance na početí. To platí též při užití metod asistované reprodukce. Výsledky různých výzkumů se však úplně neshodují, proto není jednoznačně možné určit vztah mužského věku a úspěšnost umělého oplodnění. Odborníci ovšem souhlasí s tím, že s rostoucím věkem muže vzrůstá riziko potratu u ženy.
Vlivů je opravdu dost
Přestože je věk jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výsledky asistované reprodukce, existuje i řada dalších, z nichž některé jsou plně v režii neplodných párů.
- Délka neplodnosti. Čím déle trvá, než pár vyhledá pomoc, tím nižší jsou naděje na potomka.
- Počet těhotenství a donošených dětí. Máte-li již jedno dítě, vaše šance na úspěch při asistované reprodukci budou vyšší, a to obzvláště tehdy, je-li dítě na světě právě díky umělému oplodnění.
- Životní styl. Kofein, kouření či obezita mohou naději na těhotenství snižovat. V případě kouření dokonce platí, že čísla úspěšného donošení miminka jsou podobná těm, která patří jedincům starším o deset kalendářních let. Dále může výsledky umělého oplodnění negativně ovlivnit též nadměrná konzumace alkoholu.
(boba)
Zdroje:
www.ivf-infertility.com
www.advancedfertility.com
doctor.ndtv.com