Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění, nebo adopce?
Umělé oplodnění, nebo adopce?
calendar 26. 4. 2008

Umělé oplodnění, nebo adopce?

Jak se rozhodnout v případě volby mezi dítětem "ze zkumavky" a adopcí? Náročná otázka, která stojí před partnery nebo manžely, jimž se dlouhodobě nedaří otěhotnět.

Jak se rozhodnout v případě volby mezi dítětem "ze zkumavky" a adopcí? Náročná otázka, která stojí před partnery nebo manžely, jimž se dlouhodobě nedaří otěhotnět. Adopce je po vyčerpání možností IVF poslední šancí jak mít "vlastní" děti. Z mnoha důvodů je však nutné zvolit vhodnou variantu správně a včas.

Partneři si musí rozmyslet, která z nabídnutých možností je pro ně osobně snáze přijatelná. Záleží nejen na psychických a fyzických limitech obou partnerů, ale také na ochotě spolupracovat při dlouhodobé terapii. Nezanedbatelná je také stránka finanční, a pro mnohé i etická rovina problému terapie neplodnosti.

Obavy a odsouzení IVF

IVF je metoda, která díky umělému oplodnění "ve zkumavce" může vzbuzovat obavy nebo dokonce nesouhlas. Především pro některé věřící partnery je představa o nepřirozeném způsobu oplodnění zcela nemyslitelná. Jindy se mohou partneři setkat s nepochopením, nebo dokonce odsouzením, a proto oplodnění pomocí IVF utajují i před nejbližším okolím.

Své rozhodnutí podpořte včasnou léčbou

Pokud si partneři své rozhodnutí obhájí a rozumně odůvodní, je dobré začít s terapií včas. V průběhu léčby totiž mohou být postaveni před další problém. Ačkoliv se úspěšnost metody pohybuje kolem 30 až 50 %, je vždy otázkou času, kdy se ženě opravdu podaří otěhotnět. Navíc čím je pacientka mladší, tím jsou podmínky pro oplození příznivější, a její šance na otěhotnění tak vyšší.

Změna názoru přichází po prvním zklamání

V průběhu času však může dojít k mnoha změnám. Zpočátku může být adopce naprosto nepředstavitelným řešením pro jednoho nebo oba partnery. Obecně jsou ženy k adopci ochotnější, ale přesto si mnohé přejí prožít své vlastní těhotenství. S postupem času však mohou přijít první zklamání, neboť IVF metoda není vždy úspěšná.

Partneři začnou vnímat jiné priority a jejich největším snem je mít rodinu a vychovávat dítě bez ohledu na jeho původ. Začnou se rozhodovat, zdali zažádat o adopci. Touha stát se rodičem a věnovat svůj čas, sílu, tvořivost i finance dítěti pak převáží nad obavami z možných potíží.

Rozhodnout se, jestli je lepší adopce, nebo umělé oplodnění, musí každý pár sám. Vždy je potřeba, aby partneři zvážili všechny okolnosti a podle toho se dohodli, které řešení je pro oba z nich tím nejlepším.

(nes)

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více