#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění může dopomoci k potomkovi. Někdy...
Umělé oplodnění může dopomoci k potomkovi. Někdy...
calendar 9. 4. 2008

Umělé oplodnění může dopomoci k potomkovi. Někdy...

Oplození ze zkumavky neboli in vitro fertilizace (IVF) je metoda, kdy se v laboratoři spojují vajíčka a spermie a vzniklé embryo se přenese do ženské dělohy.

Oplození ze zkumavky neboli in vitro fertilizace (IVF) je metoda, kdy se v laboratoři spojují vajíčka a spermie a vzniklé embryo se přenese do ženské dělohy. Takto začíná devět měsíců čekání na potomka. Jsou však situace, kdy se IVF metoda jako jedna z forem léčby neplodnosti nemůže, nebo dokonce nesmí použít. Pokud je pro ženu těhotenství obecně rizikové, nedoporučuje se ani IVF.

Když nefunguje děloha

Metoda IVF nebude úspěšná u žen s nemocemi dělohy, které brání zahnízdění embrya. Jde hlavně o drobné výrůstky děložní sliznice, které se označují jako endometriální polypy. Metodu IVF nelze také použít, pokud má žena srůsty v děloze nebo pokud u ní právě probíhá zánět dělohy. Vrozené nebo získané odchylky tvaru nebo polohy dělohy (anomálie dělohy) také mohou výrazně snížit šanci na to, že IVF bude zdárně završeno těhotenstvím. Pacientky jsou před podstoupením IVF vždy pečlivě vyšetřeny, aby se případně změny na děloze mohly včas odhalit.

Alergie na léky

Pokud je u ženy známa alergie na některý z léků, který se používá během stimulace nebo v další terapii, je nutné zvážit jiný postup nebo léčbu nepodstoupit vůbec. Alergická reakce se projevuje vyrážkou, svěděním, nevolností, zvracením nebo průjmem. Může mít ale také velmi závažný průběh, který je život ohrožujícím stavem pro srdeční nebo dechové selhání. Pokud se objeví tyto nebo podobné příznaky, je nutné vždy informovat ošetřujícího lékaře. Ten pak zváží, zda je vhodné cyklus IVF ukončit.

Vlastní vajíčka a spermie

Metodu IVF příliš neovlivňují běžné nemoci. Mezi choroby, které lze zařadit k těm, u nichž se nedoporučuje IVF provádět, patří především závažná onemocnění. Jedná se například o těžké neurózy, psychózy nebo sexuální onemocnění. Pokud u muže nedochází k produkci spermií nebo u ženy chybí vajíčka, nelze použít metodu IVF s vlastními zárodečnými buňkami. V takovém případě musí pár podstoupit terapii s darovanými spermiemi nebo vajíčky.

In vitro fertilizace je sice převratnou metodou v léčbě neplodných párů, ale není vhodná úplně pro každého. Podle toho, jaký konkrétní problém trápí muže či ženu, lze doporučit také jiné metody asistované reprodukce.

(nes)

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více