18. 4. 2010
Umělé oplodnění jen pro bohaté?
V současné době vzrůstá počet párů, které se bezúspěšně snaží o miminko. Ve své snaze jsou stále častěji nuceny využít metod asistované reprodukce, což rozhodně není levná záležitost.
V současné době vzrůstá počet párů, které se bezúspěšně snaží o miminko. Ve své snaze jsou stále častěji nuceny využít metod asistované reprodukce, což rozhodně není levná záležitost.
Jeden kompletní cyklus včetně léků totiž může stát i přes 40 tisíc korun. Naštěstí pojišťovny hradí do 39. roku věku ženy čtyři cykly umělého oplodnění "ve zkumavce" (IVF) se stimulací vaječníků a odběrem vajíček a tři embryotransfery (přenos embrya do dutiny děložní). V podstatě by tedy klientka nemusela zaplatit vůbec nic. Jenže je tu jedno velké ale.
Kdy je třeba sáhnout do peněženky
Například spermiogram partnera nemusí být úplně v pořádku. Spermie mohou být málo pohyblivé, neschopné proniknout obalem vajíčka nebo je jich příliš málo. Pak je vhodné využít metodu ICSI, kdy je spermie vpravena přímo do vajíčka. Tato mikromanipulační technika vyjde klienty přibližně na 8 000 Kč.
Bez spermií je to dražší
Může se také stát, že v ejakulátu spermie zcela chybí. Pak je třeba je získat pomocí operačních metod MESA či TESE. V prvním případě je pomocí mikrochirurgické techniky odsáta tekutina se spermiemi z kanálků nadvarlete. Při TESE jsou spermie podobným způsobem získány přímo z varlete. Takový zákrok může stát více než deset tisíc korun. Získané spermie jsou použity k oplození pomocí metody ICSI.
Za co si ještě připlatíte
Ačkoli není hrazena pojišťovnou, je v některých případech doporučována tzv. prodloužená kultivace oplozených vajíček. Taková kultivace většinou trvá okolo 120 hodin a umožní výběr kvalitnějších embryí, čímž se zvýší šance na úspěch. Klient si však připlatí v průměru tři tisíce. Stejně tak pojišťovna nehradí zmrazení přebytečných embryí a není je pak možné použít v dalších cyklech. Částka pro jejich zmrazení se pohybuje kolem tří tisíc korun. Jak léčba dopadne, závisí i na volbě léků použitých pro stimulaci vaječníků. Na ty nejlepší se může připlácet až několik tisíc korun.
Další lahůdky využívané při asistované reprodukci
V případě potřeby je tu řada léčebných možností. Například asistovaný hatching, při kterém se těsně před embryotransferem v obalu embrya vytvoří malý otvor, což embryu usnadní uhnízdění v děloze. Cena se opět pohybuje kolem tří tisíc. Nemalou položku z celkového rozpočtu může tvořit preimplantační genetická diagnostika, k níž jsou indikovány např. páry s dědičným genetickým onemocněním v rodině. Ačkoli je vyšetření částečně hrazené pojišťovnou, i tak doplatek činí zhruba 10 000 Kč. Bez doporučení lékaře je to samozřejmě mnohem dražší.
Cena IVF tedy závisí na tom, jaký program vám odborníci z centra asistované reprodukce doporučí. Konečná částka i ceny jednotlivých výkonů se mezi jednotlivými centry mohou lišit. Všechny výše uvedené ceny jsou pouze orientační.
(jas)
Zdroj:
www.gest.cz
www.crmzlin.cz