2. 7. 2008
Umělé oplodnění je úspěšnější v létě
Ženy, které podstoupí umělé oplodnění v létě, mají vyšší šanci na otěhotnění. Podle odborníků na léčbu neplodnosti, je úspěšnost početí miminka touto metodou v létě vyšší než v zimě.
Ženy, které podstoupí umělé oplodnění v létě, mají vyšší šanci na otěhotnění. Podle odborníků, kteří se zabývali vlivem ročních období na léčbu neplodnosti, je úspěšnost početí miminka touto metodou v létě vyšší než v zimě. Možným vysvětlením jsou stejné biologické procesy jako u savců, kteří rodí mláďata na jaře.
Lékaři objevili souvislost mezi plodností a vlivem melatoninu. Melatonin je hormon, který se uvolňuje z epifýzy (součást mezimozku) a v těle se podílí hlavně na řízení cyklu spánku a bdění.
Hladiny melatoninu kolísají podle denní doby, tedy podle světla a tmy. Nejvíc tohoto hormonu se tvoří v noci.
Melatonin neovlivňuje pouze spánek
Vědci zjistili, že další úlohou melatoninu je regulace rozmnožování. Především brzdí tvorbu pohlavních hormonů a dozrávání vajíček. S prodlužováním dne během léta vzniká melatonin krátkou dobu a jeho účinnost je menší. Přestává tak mít tlumivý vliv na pohlavní systém, a tím v létě zvyšuje plodnost. Tento mechanismus je velmi dobře prozkoumán u zvířat, kdy právě v období říje klesá produkce melatoninu.
IVF v létě a zimě
Do klinické studie, která zkoumala rozdíly mezi umělým oplodněním (IVF) v létě a zimě, se zapojilo celkem 2700 žen. U žen, které podstoupily IVF během letních měsíců (květen až září), byla zaznamenána vyšší šance na těhotenství než u žen, které se léčily v zimě (listopad až únor). V létě byla úspěšnost IVF 20 %, v zimě 15 %. Navíc v létě ženy nepotřebovaly ke stimulaci vaječníků tak vysoké dávky hormonálních přípravků jako v zimě.
Tyto údaje rozšiřují dosavadní poznatky o IVF a faktorech, které IVF ovlivňují. Není však nutné úmyslně se vyhýbat IVF terapii během zimy. Šance na těhotenství během léta je sice o něco málo vyšší, ale stejně tak může žena otěhotnět i v zimě.
(nes)
Zdroj: Wood S. Seasonal variation in assisted conception cycles and the influence of photoperiodism on outcome in in vitro fertilization cycles. Human Fertility 2006;12.