#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění je nadějí i pro lesbické páry
Umělé oplodnění je nadějí i pro lesbické páry
calendar 23. 7. 2010

Umělé oplodnění je nadějí i pro lesbické páry

Téměř každá žena by chtěla zažít mateřství bez ohledu na to, jaký milostný vztah prožívá. Lesbické vztahy a registrované svazky jsou čím dál běžnější a i lesbičky chtějí porodit dítě a stát se matkami.

Téměř každá žena by chtěla zažít mateřství bez ohledu na to, jaký milostný vztah prožívá. Lesbické vztahy a registrované svazky jsou čím dál běžnější a i lesbičky chtějí porodit dítě a stát se matkami. Díky umělému oplodnění se jim toto přání může splnit v mnoha evropských zemích. V České republice si na tuto možnost budeme muset ještě asi nějaký ten čas počkat.

Jak je to s dárci spermií?

Některé země zpřístupňují umělé oplodnění nejen ženám bez partnera, ale i lesbickým párům. Takto otěhotnět lze například v Belgii, Dánsku, Finsku, Nizozemsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a některých státech USA. V České republice umělé oplodnění lesbickým párům ani ženám bez partnera umožněno není.

Mnoho lesbiček tak přichází o možnost stát se matkami. Tam, kde to lze, lesbičky podstupují normální těhotenské postupy. Pro tento účel existuje mnoho spermobank, z nichž mohou získat spermie vhodné k oplodnění – a to uměle nebo od známého dárce.

Klady a zápory známých dárců

Výhody spermobanky jsou především v tom, že spermie získané z banky jsou vždy testovány na nejrůznější nemoci a choroby, a to zdarma. Jsou však drahé, a i když jsou zájemkyně o umělé oplodnění pojištěny, ne vždy tyto pojistky pokryjí náklady spojené s oplodněním. Obvykle také dlouho trvá, než se jim vůbec podaří otěhotnět.

V řadě zemí proto využívají lesbičky možnost darování spermií od známého dárce. Výhodou je, že přesně vědí, o koho jde, jsou obeznámeny s jeho rodinnou anamnézou, fyzickým i duševním zdravím, vlastnostmi a podobně. Navíc nemusí platit za spermie, zpoplatněna je v takovém případě pouze inseminace, prováděná na klinice.

Dohoda mezi dárcem a příjemcem

I tato varianta s sebou ale nese svá rizika – dárce může vznést v budoucnu právní nárok na dítě, což může sen leckterého lesbického páru pokazit. Bez ohledu na to, jak moc žena dárce zná, je vhodné, aby si stanovila rodičovskou dohodu o tom, jak bude po porodu vše vypadat. I když dohoda nebude právně závazná a soud bude vždy jednat ve prospěch zájmů dítěte, může být v případě sporu užitečná.

Ve Velké Británii stojí umělé oplodnění mezi 500 a 1 000 librami a lesbičky mohou použít sperma od dárce nebo přímo ze spermobanky. V této zemi tak může mít dítě každá žena bez jakékoli diskriminace.

(aši)

Zdroj: www.pregnancy-calendars.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více