Články - detail

Domů dash Články dash Účinek umělého oplodnění "ve zkumavce" lze ještě zlepšit
Účinek umělého oplodnění "ve zkumavce" lze ještě zlepšit
calendar 6. 5. 2008

Účinek umělého oplodnění "ve zkumavce" lze ještě zlepšit

Mezi chyby, kterých se neplodné páry dopouštějí, patří neustálé odkládání umělého oplodnění a zařazení této terapie na dobu "až bude nejhůř". Partneři se pak po letech dostanou do kategorie pacientů s horší prognózou. Jak pomoci párům, kterým se stále nedaří otěhotnět?

Mezi chyby, kterých se neplodné páry dopouštějí, patří neustálé odkládání umělého oplodnění a zařazení této terapie na dobu „až bude nejhůř“. Partneři se pak po letech dostanou do kategorie pacientů s horší prognózou. Jak pomoci párům, kterým se stále nedaří otěhotnět?

K výraznému zvýšení účinnosti léčby neplodnosti přispěly některé metody, které jsou v rámci in vitro fertilizace (IVF) hojně využívány.

Patří k nim intracytoplasmatická inseminace spermie do vajíčka (ICSI), kdy se vajíčko oplodní přímým vpichem jediné spermie přes obal vajíčka. Je to technicky náročná laboratorní mikromanipulační procedura, která má při oplození vajíček velmi dobré výsledky. ICSI se používá především v případech závažné mužské neplodnosti, kdy je nedostatek spermií pro klasické IVF. Tento výkon však není v současnosti hrazen zdravotními pojišťovnami.

Jen nejlepší zárodky

Dalším krokem kupředu bylo také zavedení prodloužené kultivace. Tato metoda umožňuje vybrat ta nejkvalitnější embrya k zavedení do dělohy. Z oplodněných vajíček se vyvíjejí embrya, která jsou uchována ve speciálních médiích za stálých kultivačních podmínek. S odstupem tří až pěti dnů může lékař zjistit, že některá embrya se během svého vývoje zastavila, jiná že se vyvíjejí normálně. A právě ta jsou vhodná k přenosu do dělohy. Navíc pokročilejší stadium embrya zvyšuje úspěšnost uchycení v děložní sliznici. Prodloužená kultivace je zákrok, který si hradí pacienti sami.

K největším pokrokům v reprodukční medicíně patří preimplantační genetická diagnostika (PGD). Tato technika umožňuje nahlédnout do genetické výbavy embrya. Lze tak vyšetřovat možné odchylky v počtu a stavbě chromozomů, které by mohly vyvolat vznik vrozených vývojových vad nebo jiných onemocnění. Doporučuje se provádět toto vyšetření u pacientek, kde došlo k několikanásobnému selhání IVF, při vyšším věku ženy nebo pokud se v rodině vyskytuje závažná genetická choroba. S rozvojem medicíny se také zlepšuje péče o neplodné páry. Je to především individuální terapie v souladu s využitím moderních metod, které pomáhají splnit sen budoucích rodičů.

(nes)

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více