Články - detail

Domů dash Články dash Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!
Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!
calendar 5. 11. 2007

Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!

Zdravotní rizika kouření cigaret jsou velmi dobře známa v souvislosti s nemocemi srdce, plic nebo krevních buněk.

Zdravotní rizika kouření cigaret jsou velmi dobře známa v souvislosti s nemocemi srdce, plic nebo krevních buněk. Značně škodlivý vliv mají však cigarety i na lidskou plodnost. Nepříznivě ovlivňují schopnost otěhotnět a donosit plod do řádného termínu porodu.

Vliv kouření cigaret na plodnost ženy

Prakticky všechny vědecké studie podporují názory o nepříznivosti kouření na plodnost. U kuřaček se s poruchami plodnosti setkáme daleko častěji. Navíc doba, po kterou se snaží otěhotnět, je výrazně delší. Jasně škodlivý účinek představuje pro ženy aktivní kouření. Varující informací je ovšem vliv kouření pasivního. Výzkum totiž ukázal, že riziko při pasivním kouření je jen o něco málo menší. Poškozeny jsou u ženy především vaječníky.

Kouření způsobuje ztrátu funkčních vajíček a urychluje nástup menopauzy o několik let. Složky cigaretového kouře vedou k tomu, že se ve vaječníku nevytváří dostatečné množství ženského hormonu estrogenu a vajíčka jsou víc náchylná ke genetickým změnám. Kouření je spjato s větším rizikem spontánních potratů a mimoděložního těhotenství. Ženám kuřačkám se rodí děti s nízkou porodní váhou a často bývají nedonošené. Výskyt syndromu náhlé smrti novorozenců (SIDS – sudden infant death syndrome) je rovněž vyšší v rodině, kde některý z partnerů kouří.

Kvalita plodnosti u muže

Muži kuřáci mají menší počet spermií, navíc většina spermií je nekvalitní, co se týče jejich pohyblivosti, tvaru i funkce. Kouření muže je obrovským rizikovým faktorem, a to především pro partnerku, která je vystavena účinkům kouření pasivního.

Kouření ovlivňuje úspěšnost umělého oplodnění

Dlouhodobé kuřáctví poškozuje pohlavní orgány nevratně. Výzkumy ale ukázaly, že skoncování s kouřením zvyšuje úspěšnost při provedení umělého oplodnění. Abstinence obou partnerů má tak výrazně pozitivní vliv na pravděpodobnost otěhotnění.

(nes)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více