Články - detail

Domů dash Články dash Těhotná po třicítce: jak (ne) snadné to je?
Těhotná po třicítce: jak (ne) snadné to je?
calendar 3. 3. 2008

Těhotná po třicítce: jak (ne) snadné to je?

Ve skutečnosti žádná záruka na otěhotnění neexistuje, a už vůbec ne u žen, které dosáhly třicítky. Optimální věk pro otěhotnění je totiž mezi dvacátým a třicátým rokem.

Ve skutečnosti žádná záruka na otěhotnění neexistuje, a už vůbec ne u žen, které dosáhly třicítky. Optimální věk pro otěhotnění je totiž mezi dvacátým a třicátým rokem. Podle posledních údajů však průměrný věk matek prvorodiček stále roste. V současnosti je to 29. rok, přičemž ještě na počátku devadesátých let bylo průměrné stáří 26 roků.

Nižší plodnost a vyšší věk

U žen se plodnost začíná snižovat právě po třicítce. Klesá v tomto věku zhruba o 20 %, další významný skok je pak kolem 35. roku, kdy se snižuje asi na polovinu. Pravděpodobnost, že žena otěhotní, není obecně nijak vysoká. I při pravidelném pohlavním styku otěhotní zdravá 20letá žena s pravděpodobností 25 %, u žen po třicítce toto číslo klesá na 16 %.

Stárnutí vajíček a další změny

Ačkoliv má žena pravidelnou menstruaci, její vajíčka ve vaječnících přirozeně stárnou a snižuje se jejich množství. Zhoršená je také schopnost oplozeného vajíčka zahnízdit se v děloze. Různé změny, které se odehrávají v pohlavních buňkách, vedou ke zvýšenému výskytu vrozených chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom. S vyšším věkem také roste množství samovolných potratů. Mnoho žen, které odkládají své těhotenství, se spoléhá na umělé oplodnění. Nutno však říci, že u žen vyššího věku jsou metody asistované reprodukce o něco méně úspěšné než u žen mladších.

Plodnost ovlivňují i nemoci

Kromě dědičné výbavy zárodečných buněk ovlivňuje plodnost řada nejrůznějších zdravotních problémů, které souvisí s věkem. Jedná se o gynekologická onemocnění, například je vyšší výskyt děložních myomů, endometriózy nebo zánětů v malé pánvi. Jsou ale také častější choroby štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci nebo obezita. Proto odborníci doporučují dbát při plánování rodičovství na aktivní prevenci nemocí a zdravý životní styl.

Zdroj: Fong S, McGovern P. Jaký vliv na plodnost má věk? Gynekologie po promoci 2004;07/08:14–19.

(nes)

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více