Články - detail

Domů dash Články dash Těhotná po třicítce: jak (ne) snadné to je?
Těhotná po třicítce: jak (ne) snadné to je?
calendar 3. 3. 2008

Těhotná po třicítce: jak (ne) snadné to je?

Ve skutečnosti žádná záruka na otěhotnění neexistuje, a už vůbec ne u žen, které dosáhly třicítky. Optimální věk pro otěhotnění je totiž mezi dvacátým a třicátým rokem.

Ve skutečnosti žádná záruka na otěhotnění neexistuje, a už vůbec ne u žen, které dosáhly třicítky. Optimální věk pro otěhotnění je totiž mezi dvacátým a třicátým rokem. Podle posledních údajů však průměrný věk matek prvorodiček stále roste. V současnosti je to 29. rok, přičemž ještě na počátku devadesátých let bylo průměrné stáří 26 roků.

Nižší plodnost a vyšší věk

U žen se plodnost začíná snižovat právě po třicítce. Klesá v tomto věku zhruba o 20 %, další významný skok je pak kolem 35. roku, kdy se snižuje asi na polovinu. Pravděpodobnost, že žena otěhotní, není obecně nijak vysoká. I při pravidelném pohlavním styku otěhotní zdravá 20letá žena s pravděpodobností 25 %, u žen po třicítce toto číslo klesá na 16 %.

Stárnutí vajíček a další změny

Ačkoliv má žena pravidelnou menstruaci, její vajíčka ve vaječnících přirozeně stárnou a snižuje se jejich množství. Zhoršená je také schopnost oplozeného vajíčka zahnízdit se v děloze. Různé změny, které se odehrávají v pohlavních buňkách, vedou ke zvýšenému výskytu vrozených chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom. S vyšším věkem také roste množství samovolných potratů. Mnoho žen, které odkládají své těhotenství, se spoléhá na umělé oplodnění. Nutno však říci, že u žen vyššího věku jsou metody asistované reprodukce o něco méně úspěšné než u žen mladších.

Plodnost ovlivňují i nemoci

Kromě dědičné výbavy zárodečných buněk ovlivňuje plodnost řada nejrůznějších zdravotních problémů, které souvisí s věkem. Jedná se o gynekologická onemocnění, například je vyšší výskyt děložních myomů, endometriózy nebo zánětů v malé pánvi. Jsou ale také častější choroby štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci nebo obezita. Proto odborníci doporučují dbát při plánování rodičovství na aktivní prevenci nemocí a zdravý životní styl.

Zdroj: Fong S, McGovern P. Jaký vliv na plodnost má věk? Gynekologie po promoci 2004;07/08:14–19.

(nes)

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více