Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po umělém oplodnění s sebou může přinášet určitá rizika
Těhotenství po umělém oplodnění s sebou může přinášet určitá rizika
calendar 24. 5. 2008

Těhotenství po umělém oplodnění s sebou může přinášet určitá rizika

Gravidita po in vitro fertilizaci, tedy oplodnění "ve zkumavce", může probíhat zcela bez komplikací jako těhotenství vzniklé bez metod asistované reprodukce. <br>

Gravidita po in vitro fertilizaci, tedy oplodnění "ve zkumavce", může probíhat zcela bez komplikací jako těhotenství vzniklé bez metod asistované reprodukce. Zároveň ovšem má i svá rizika a specifika.

Pokud dojde po IVF k uhnízdění embrya do dělohy, lze již za 14 dní prokázat v moči a krvi těhotenský hormon (lidský choriový gonadotropin-hCG). V této době se hovoří o stadiu tzv. biochemické gravidity. Za další dva týdny se provádí ultrazvukové vyšetření, při kterém lékař zjistí, kolik plodů se v děloze vyvíjí a zda je patrná srdeční akce. Toto období se označuje jako klinické stadium těhotenství. Pokud je vše v pořádku, je těhotná žena předána do péče svého gynekologa.

Více embryí – více dětí

Rizikové pro matku nebo plod může být vícečetné těhotenství. Při přenosu dvou nebo více embryí do dělohy je totiž pravděpodobné, že se uchytí všechna a může nastat vícečetné těhotenství. Každé takové těhotenství přináší komplikace, a tak je v současnosti doporučováno přenášet maximálně dvě embrya. Se zvyšujícím se počtem plodů v děloze se také zkracuje délka trvání těhotenství a zvyšuje se riziko předčasného porodu.

Je nutná selekce?

V případě, že dojde skutečně k výskytu trojčetného nebo i vícečetného těhotenství, je nutno zvážit provedení selektivní redukce. Jde o výkon, který se provádí na konci prvního trimestru (3. měsíc) těhotenství s cílem snížit počet vyvíjejících se plodů na 2 až 1. Prodlužuje se tak doba, po kterou se plod vyvíjí v děloze. Tím se snižují rizika spojená s porodem dítěte o velmi nízké porodní hmotnosti.

Častější samovolný potrat

Po IVF je asi dvakrát vyšší riziko časného potratu než v běžné populaci. Je to ovšem spíš důsledek vyššího věku a přidružených onemocnění neplodného páru než samotné metody IVF. Není nic neobvyklého, že i při spontánním oplození dochází k časnému potratu. Avšak díky tomu, že po IVF se všechna těhotenství diagnostikují a sledují již ve stadiu biochemické gravidity, je také vyšší záchyt potracených plodů.

V principu se těhotenství po IVF neliší od ostatních gravidit. Mohou se ovšem častěji vyskytnout některé komplikace, které jsou rizikové pro matku i plod.

(nes)

Zdroj: Gynekologie po promoci 2007;(6).

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více