#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po sterilizaci? Je to možné!
Těhotenství po sterilizaci? Je to možné!
calendar 15. 1. 2014

Těhotenství po sterilizaci? Je to možné!

Ženská sterilizace je sice antikoncepční metodou, avšak nic není stoprocentní a v dnešní době ani nevratné. Proto je i po přerušení vejcovodů možné otěhotnět, přičemž dojít k tomu může hned několika způsoby.

Ženská sterilizace je sice antikoncepční metodou, avšak nic není stoprocentní a v dnešní době ani nevratné. Proto je i po přerušení vejcovodů možné otěhotnět, přičemž dojít k tomu může hned několika způsoby.

Nezdařený zákrok

Přestože je přerušení vejcovodů velmi efektivní metodou bránící těhotenství, ani tento zákrok neplatí vždy na 100 %. Ať už byl zásah proveden jakýmkoli způsobem, je účinnost zhruba 99 %, což znamená, že 1 % žen po tomto zákroku nechtěně otěhotní. Selhání bývá častější u mladších žen. Efektivita metody je také závislá na technice provedení zákroku.

  • Postupy minimálně poškozující vejcovody (například uzavření pomocí speciálních klipů či kroužků) mají obecně vyšší riziko selhání.
  • Při výrazném porušení vejcovodů (jejich přerušení mechanicky nebo působením tepla) je nebezpečí selhání nižší, avšak ani zde není zcela nulové.

Po nedostatečném sterilizačním výkonu je velmi vysoká pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, které může vyžadovat chirurgickou intervenci. Méně často může vzniknout též těhotenství nitroděložní, které pak probíhá naprosto běžným způsobem.

Těhotenství za pomoci IVF

Pokud žena po sterilizaci přece jen změní názor a přeje si miminko, je asistovaná reprodukce jednou z metod volby.

  • Jelikož však ke způsobení neplodnosti došlo na vlastní žádost, není IVF zpravidla hrazeno pojišťovnami.
  • Pokud byla sterilizace provedena ze zdravotních důvodů, je na revizním lékaři, jak situaci posoudí a zdali bude umělé oplodnění hradit pojišťovna.

Mikrochirurgické zprůchodnění vejcovodů

Přestože je ženám před provedením sterilizace zdůrazňováno, že se jedná o metodu nevratnou, jsou dnes lékaři v některých případech schopni vejcovod znovu zprůchodnit. Jde o chirurgický zákrok, při kterém se odstraní blokáda a znovu spojí konce vejcovodu. To pak umožní přirozené početí. Operace může být provedena laparoskopicky či jako klasická břišní operace s menším či větším řezem. Pokud se zprůchodnění podaří, jsou šance na otěhotnění poměrně vysoké.

Pro i proti

Tato metoda však není zatím běžná a mnoho center asistované reprodukce vám určitě doporučí spíše umělé oplodnění. A jaké jsou výhody a nevýhody mikrochirurgického zprůchodnění vejcovodů?

  • Plusy jsou možnost přirozeného početí a nízké riziko zplození dvojčat.
  • Nevýhodami pak podstoupení další operace, možný neúspěch a nutnost využití metod asistované reprodukce, po úspěšném otěhotnění pak potřeba jiné antikoncepční metody.

(boba)

Zdroje:
www.tubal-reversal.net
www.webmd.boots.com
www.gest.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více