Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po potratu – jsou důvody k obavám?
Těhotenství po potratu – jsou důvody k obavám?
calendar 16. 9. 2013

Těhotenství po potratu – jsou důvody k obavám?

Pokud přemýšlíte o těhotenství po prodělaném potratu, může to pro vás být stresující a matoucí. Nejspíš máte mnoho otázek a možná i strach, což je naprosto přirozené.

Pokud přemýšlíte o těhotenství po prodělaném potratu, může to pro vás být stresující a matoucí. Nejspíš máte mnoho otázek a možná i strach, což je naprosto přirozené. Snad vám následující řádky pomohou mnohé si ujasnit.

Vedou šance na úspěch 

Potratem končí asi 10–20 % těhotenství. Skutečné číslo je však možná vyšší, jelikož mnoho potratů se vyskytne tak brzy, že žena často ani neví, že je těhotná. Není to tedy věc nikterak vzácná, i když se naštěstí zpravidla jedná o jednorázovou zkušenost. Většina žen, které toto zažijí, při dalším pokusu normálně otěhotní a donosí zdravé miminko. Zde je řeč čísel:

  • Dva po sobě jdoucí potraty zažije méně než 5 % žen.
  • Šance na úspěšné těhotenství po první ztrátě je asi 80%.
  • Po dvou potratech je naděje 70% a po třech či více nezdarech se šance pohybuje kolem 60 % – stále je tedy větší šance na úspěch než naopak.

Co udělat pro úspěšné těhotenství

Pokud máte za sebou jeden potrat, nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Vaše šance na zdravé těhotenství se nijak výrazně nezměnily, a není tedy proč se stresovat. Důležitý je pozitivní přístup. Pokud jste však prodělala dva či více potratů, bylo by vhodné vyhledat specialistu a absolvovat některá vyšetření, jež mohou odhalit řešitelnou příčinu předchozích nezdařených pokusů.

Kdy to zkusit znovu

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď a ani odborníci se v ní neshodují. Důležité je, abyste byli připraveni nejen fyzicky, ale také psychicky. Nepodceňujte čas důležitý k truchlení ohledně vaší ztráty. Psychická pohoda je pro úspěšné těhotenství velmi důležitá. Co se fyzického stavu týče, měla byste počkat minimálně jeden menstruační cyklus, přičemž obecně se radí vydržet 1 až 3 cykly.

Test je pozitivní, co dál?

Pokud se vám podařilo otěhotnět, je přirozené, že se o své miminko budete obávat. Možná vás budou zajímat rizika při následujících aktivitách:

  • Cestování: není prokázáno, že by delší cesty zvyšovaly riziko potratu. Můžete pouze zvážit, zdali byste, pokud by se objevilo například krvácení či bolest v podbřišku, takovou situaci zvládla řešit dál od domova.
  • Sex: je za normálních okolností považován v průběhu těhotenství za bezpečný, nicméně někteří lékaři, obzvláště po opakovaných potratech, doporučují jeho absenci v průběhu prvních 12 týdnů. Pro toto doporučení neexistuje žádný vědecký podklad, pouze se tím snižuje možná vaginální infekce, která může být příčinou potratu.
  • Cvičení: silovému posilování byste se možná měla vyhnout, avšak lehký pravidelný pohyb pomůže zůstat ve formě a je vhodnou formou relaxace.

(boba)

Zdroje:
www.mayoclinic.com
womens-health-clinic.co.uk
www.sofeminine.co.uk

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více