Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po čtyřicítce může být hazard se zdravím ženy i dítěte
Těhotenství po čtyřicítce může být hazard se zdravím ženy i dítěte
calendar 25. 10. 2008

Těhotenství po čtyřicítce může být hazard se zdravím ženy i dítěte

Stále více žen porodí své první dítě v pozdějším věku. Současná medicína je na tak vysoké úrovni, že maminkám vyššího věku umožňuje nejen otěhotnět, ale také léčit případné komplikace.<br>

Stále více žen porodí své první dítě v pozdějším věku. Současná medicína je na tak vysoké úrovni, že maminkám vyššího věku umožňuje nejen otěhotnět, ale také léčit případné komplikace, které s sebou takové těhotenství přináší. A to přesto, že zdravotních překážek těhotenství po čtyřicítce není zrovna málo.

S vyšším věkem ženy se pojí výskyt některých komplikací. Jedná se o onemocnění, která mohou ohrožovat nejen ženu v období těhotenství, ale také dítě po porodu. Ve studii, která zahrnovala 382 žen starších 40 let, se podařilo prokázat rizika těhotenství starších maminek.

Těhotenství může vyvolat některá onemocnění

Studie potvrdila, že u starších maminek častěji dochází k rozvoji cukrovky. Jde buď o tzv. gestační diabetes, který přímo souvisí s těhotenstvím, nebo se může jednat o chronickou cukrovku, která zhoršuje průběh dosavadního diabetu u ženy diabetičky. U maminek nad 40 let se objevil častěji také vysoký krevní tlak (hypertenze) ve formách chronické hypertenze nebo těhotenstvím navozené hypertenze. Rovněž se zvýšilo riziko vzniku preeklampsie. Porod císařským řezem byl zaznamenán u starších maminek dvakrát častěji než v kontrolní skupině matek mladšího věku.

Ohroženo je i zdraví dítěte

Dokladem toho, že vyšší věk matky je spojen také s riziky pro dítě, je vysoký výskyt chromozomálních vad. Jde o poškození genetické výbavy, která se projevují různými onemocněními v dětském nebo pozdějším věku. U maminek po čtyřicítce se lékaři setkali s těmito abnormalitami sedmkrát častěji než u matek mladších. Vyšší věk matky je také faktor, který může způsobit předčasný porod nebo vést k narození dítěte o nízké porodní hmotnosti. Zaznamenána byla také vyšší novorozenecká úmrtnost.

Jak lze snížit hrozbu mnoha komplikací

Opatření, kterým by měly věnovat ženy zvláštní pozornost, jsou následující:

  • Kontrolovat hodnoty krevního tlaku.
  • Měřit hladinu glykémie (cukr v krvi).
  • Dodržovat zdravou životosprávu (vyvážená strava, dostatek vitaminů a minerálů).
  • Vhodné je zvýšit příjem kyseliny listové (obsahuje ji zelenina, játra, citrusy).
  • Nekouřit, nepít alkohol, omezit kofein.

(nes)

Zdroj: Pregnancy beyond age 40 in 382 women: a retrospective study in Reunion Island. J Gynecol Obstet Biol Reprod (Paris). 2004; 33 (7): 615–22.

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více