#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství můžete zvládnout i s nemocným srdcem
Těhotenství můžete zvládnout i s nemocným srdcem
calendar 27. 3. 2009

Těhotenství můžete zvládnout i s nemocným srdcem

Těhotenství je pro mladou zdravou ženu fyziologický stav. Během těchto devíti měsíců dochází k celé řadě typických změn, se kterými se vyrovná.

Těhotenství je pro mladou zdravou ženu fyziologický stav. Během těchto devíti měsíců dochází k celé řadě typických změn, se kterými se vyrovná. Ale v případě ženy se srdečním onemocněním může mít těhotenská zátěž za následek zhoršení zdravotního stavu. Mohou se u ní totiž náhle projevit symptomy nemoci, o které nemusela vůbec vědět. Není výjimkou ani bezprostřední ohrožení života.

K jakým změnám během těhotenství dochází?

Největší změnou je vzestup cirkulujícího objemu krve, v průměru o 1,5 až 2 litry. Na to, aby bylo srdce schopné přečerpat tak velký objem, musí zvýšit svůj výdej o 30 až 50 %. To je podmíněno vzestupem tepového objemu a srdeční frekvence.

Kromě toho dochází ke změnám vnitřního prostředí. Zároveň se mění produkce hormonů. To všechno představuje zvýšenou zátěž pro mateřský organizmus.

Kdy se změny projevují nejvíce?

Kritickým obdobím bývá především poslední trimestr těhotenství a samotný porod. Ten je fyzicky náročný i pro zdravou rodičku.

Máte právě vy nemocné srdce?

Srdeční choroby lze podle rizika, které představují pro těhotenství, rozdělit do 3 skupin od nízkého rizika až po vysoké. U žen s vysokým rizikem je těhotenství úplně nevhodné.

Jestliže máte nemocné srdce a zvažujete mateřství, měla byste se nejprve poradit se svým kardiologem.

Jaké jsou možnosti léčby?

Mírné vady lze během těhotenství zvládnout léky nebo dostatkem odpočinku, aniž by se zvýšilo riziko pro matku či nenarozené dítě. Většina srdečních vad může být léčena léky, které jsou bezpečné i v průběhu těhotenství. Váš kardiolog vám poradí, které léky jsou pro vás přijatelné.

Těžké vady srdečních chlopní mohou být riskantnější. Máte-li těžké onemocnění chlopně nebo jeho závažné příznaky, zvažte plastiku nebo výměnu nemocné chlopně ještě před otěhotněním. V průběhu těhotenství takový zákrok představuje nebezpečí pro dítě i nastávající maminku.

Nezapomínejte na pravidelné kontroly

Pravidelně navštěvujte nejen svého gynekologa a prenatální poradnu, ale také svého kardiologa. Můžete tak předejít závažným komplikacím. Pokud plánujete těhotenství, poraďte se nejprve se svým lékařem-kardiologem. Mnohdy totiž bývá doporučována léčba již před otěhotněním.

(eleo)

Zdroj: www.kardiochirurgie.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více