Články - detail

Domů dash Články dash Strach z umělého oplodnění nechává páry před ordinací
Strach z umělého oplodnění nechává páry před ordinací
calendar 30. 1. 2010

Strach z umělého oplodnění nechává páry před ordinací

Umělé oplodnění přináší mnoha neplodným párům šanci na vlastní dítě. I když se jedná o metodu velmi úspěšnou, mohou se vyskytnout komplikace, které jsou u normálního početí méně časté.

Umělé oplodnění přináší mnoha neplodným párům šanci na vlastní dítě. I když se jedná o metodu velmi úspěšnou, mohou se vyskytnout komplikace, které jsou u normálního početí méně časté. Ne za všechny neúspěchy ale může tento postup, v mnoha případech je na vině vyšší věk rodičů, skrytá genetická vada nebo náklonnost k různým nemocem.

V České republice a všech vyspělých zemích stoupá počet párů, kterým se nedaří otěhotnět. Počet lidí, kteří se odváží použít pomoc odborníků, rapidně stoupá, jak neomylně ukazují statistiky. V období let 1995–1999 se pomocí fertilizace in vitro (IVF) narodilo 5 000 dětí, zatímco za další sledované období 2000–2006 to bylo už 20 000 dětí!

Vyšší věk rodičů, menší šance na dítě?

K podstoupení IVF se obvykle uchýlí páry, kterým se nedaří nejméně rok počít potomka, a zpravidla dvojice, které jsou starší než páry mající dítě z normálního těhotenství. Na mnoha neúspěších má potom vliv právě vyšší věk rodičů. Dalším důvodem je zdravotní problém rodičů, který jim samotným nepůsobí obtíže, ale příroda o problému ví a chce zabránit tomu, aby byl přenesen do další generace; to jsou např. genetické vady.

Pozor na cukr

Ženy podstupující IVF se nemusí bát bolesti, tu mají lékaři pod dohledem pomocí léků. Nepříjemností jsou změny vlivem dávek hormonů, jako je nevolnost, zvracení, změny nálady, návaly horka apod. V důsledku vyššího věku matky se u těhotných vyskytuje častěji těhotenská cukrovka, vysoký tlak nebo onemocnění preeklampsie. Také se více objevuje mimoděložní těhotenství. S časovým odstupem se může ve větší míře objevit rakovina prsu a vaječníků, opět kvůli vysokým dávkám hormonů.

Dítě je v bezpečí?

Rozsáhlé studie odborníků se zabývají komplikacemi u dětí narozených po IVF. Studie ukazují, že tyto děti opravdu mají vyšší výskyt obtíží. Po umělém oplození mnohem více žen, než je běžné, čeká dvojčata a někdy i trojčata. To je pro člověka nepřirozené a zvyšuje to předčasné porody a nedonošenost. Dalším závěrem odborníků je, že se po IVF rodí asi 2krát víc mrtvých dětí než u normálních těhotenství. V neposlední řadě je po IVF u dětí i vyšší výskyt vrozených vývojových vad mozku a míchy, srdce, jícnu a pohlavních orgánů.

Neztrácet hlavu se vyplatí!

I když situace vypadá velmi nepříjemně, není to nakonec tak hrozné… Vrozené vývojové vady se vyskytují sice častěji, ale nárůst jejich výskytu je vyšší asi o 0,1 %. Znamená to, že u normálně počatých dětí má z tisíce vývojovou vadu 28 dětí a u dětí po IVF 29 dětí.
Dalším strašákem je dvojnásobná četnost mrtvě narozených dětí. Když opět využijeme konkrétní čísla, znamená to, že z tisíce dětí se 2 narodí mrtvé po normálním otěhotnění a 4 děti z tisíce po IVF.
Poslední dobrou zprávou je, že nejstaršímu člověku narozenému po IVF bude letos 30 let a těší se dobrému zdraví.

(syna)

Zdroj:
www.vrozenevady.cz
Institut reprodukční medicíny LF Plzeň

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více