Články - detail

Domů dash Články dash Speciální vyšetření při neplodnosti aneb Co vás čeká u lékaře
Speciální vyšetření při neplodnosti aneb Co vás čeká u lékaře
calendar 29. 7. 2009

Speciální vyšetření při neplodnosti aneb Co vás čeká u lékaře

Nemůže-li pár počít dítě a vyzkoušel-li již všechny "zaručené" rady, většinou přichází na řadu lékařské vyšetření. To se kromě klasických metod skládá i ze speciálních vyšetření

Nemůže-li pár počít dítě a vyzkoušel-li již všechny "zaručené" rady, většinou přichází na řadu lékařské vyšetření. To se kromě klasických metod skládá i ze speciálních vyšetření. Víte třeba, co vás čeká při hysterosalpingografii, penetračním testu nebo drillingu vaječníků?

Hysterosalpingografie

Hysterosalpingografie je rentgenologické vyšetření, které se používá u žen ke zjištění průchodnosti vejcovodů. Používá se při něm speciální rentgenový přístroj a kontrastní látka, která je vstříknuta do děložní dutiny. Na obrazovce přístroje se pak ukáže její pohyb ve vejcovodech a tím i jejich průchodnost.

Drilling vaječníků

Drilling vaječníků je chirurgický postup, při kterém se laparoskopicky (tedy za použití pouze malých řezů na kůži) "navrtávají" vaječníky. Tato metoda slouží k nastartování ovulace u žen s tzv. syndromem polycystických ovarií (vaječníků s mnohočetným výskytem cyst), které nereagovaly na snížení váhy nebo na terapii léky. Při operaci se používá laser nebo elektrický řezák, s jejichž pomocí je část vaječníků odstraněna.

Hysteroskopie

Hysteroskopie znamená přímé zobrazení děložní dutiny a vejcovodů po zavedení optického přístroje do dělohy. Často je prováděna při laparoskopii. Používá se k zobrazení případných neobvyklých útvarů v děloze, jako jsou např. nádory, srůsty, vrozené abnormality atd.

Penetrační test

Penetrační test je metodou vyšetření muže. Měří se jím schopnost spermií podstoupit tzv. kapacitaci, proces, který je konečnou fází zrání spermie a který jí umožní proniknout do vajíčka (penetraci). Tento test bývá prováděn v případě, že ostatní testy v určení příčiny mužské neplodnosti selhaly. Je také prováděn ke zjištění plodnosti u mužů s velmi nízkým počtem spermií a rutinně bývá používán na mnoha klinikách před mimotělním oplodňováním.

Jak test probíhá

Odebrané spermie jsou po inkubaci ve výživném roztoku smíchány s vajíčky křečků, kterým byl odstraněn jejich vnější obal. Jako kontrola se používají spermie zdravého muže. Výsledek testu je pak vyjádřen jako procento křeččích vajíček, do kterých pronikla spermie. U zdravého muže se to podaří asi v 60 % případů. Protože existuje velká variabilita v penetraci vajíček, bývá výsledek testu také označován jako pozitivní (penetrace nastala) nebo negativní (penetrace nenastala).

Přestože asi 40 % mužů s neobjasněnou neplodností má negativní test penetrace, není tento test spolehlivým ukazatelem plodnosti nebo neplodnosti.

(kam)

Zdroj: www.sexuologie-brno.cz

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více