Články - detail

Domů dash Články dash Sekundární neplodnost neboli čekání na dalšího potomka
Sekundární neplodnost neboli čekání na dalšího potomka
calendar 15. 4. 2015

Sekundární neplodnost neboli čekání na dalšího potomka

Chcete další dítě, a nějak nemáte štěstí? Jednou se vám již zadařilo, tak proč to nejde nyní? Stali jste se najednou neplodnými? Vaším problémem může být sekundární neplodnost.

Třetina všech neplodných žen

Ve skutečnosti se nejedná o nikterak vzácnou situaci. Podle odborníků na reprodukci až jedna třetina všech neplodných žen trpí sekundární neplodností. Jedná se o situaci, kdy žena, která již dala život alespoň jednomu dítěti, není schopna počít znovu.

Co se skrývá za sekundární neplodností?

Na sekundární neplodnosti je nejvíce frustrující zdánlivě nekonečný seznam možných příčin. Uvádíme jen několik z nich:

  • Věk: u žen ve druhé polovině 4. dekády života může věk spolu s přirozenými fyziologickými změnami zapříčinit neplodnost, a to i u žen, které se cítí zdravě a tzv. ve formě. S postupujícím věkem se tedy otěhotnění stává složitějším.
  • Zdravotní změny: všichni – včetně našeho zdravotního stavu – se mění v průběhu času. Proto u ženy, která byla před několika lety zdravá a neměla problém s otěhotněním ani donošením miminka, může vzniknout nová zdravotní komplikace (například onemocnění štítné žlázy), která může mít vliv na plodnost.
  • Polypy: jedná se o útvary rostoucí z děložní sliznice pod vlivem hormonů estrogenů. Takto zvrásněný povrch sliznice již nadále není vhodným prostředím pro uhnízdění vajíčka. Jejich výskyt je vázán na věk a zřídka se objevují u žen mladších 30 let.
  • Sexuálně přenosná onemocnění: některé infekce (např. chlamydie, kapavka) mohou bránit otěhotnění. Bohužel se tato onemocnění u žen často neprojevují žádnými očividnými příznaky a prvním symptomem může být právě neplodnost.
  • Změny životního stylu: ne všechny změny v životě mají pozitivní vliv na plodnost. Otázkou je tedy, jestli žena od posledního těhotenství nezačala například více kouřit, pít alkohol, užívat nějaké léky či drogy anebo zda výrazně nepřibrala na váze. I změna prostředí, ve kterém je žena nově vystavena chemikáliím či pesticidům, může mít vliv právě na početí.
  • Partner a jeho život: v žádném případě se nejedná o problematiku týkající se pouze ženy. I u partnera mohlo dojít ke změnám životního stylu, operacím či vzniku onemocnění, jež mohou mít vliv na spermie. Proto má-li být nalezen problém, je důležité, aby byli vyšetřeni oba partneři.

Důvodů „nově vzniklé“ neplodnosti může být celá řada. Může se také stát, že jste měli jako pár problémy s plodností vždycky, jen jste měli napoprvé štěstí. A proto, pokud se vám nedaří počít další vytoužené dítě, obraťte se na svého lékaře. Může vám pomoci problém odhalit a navrhnout řešení přímo pro vás.

(boba)

Zdroj: www.infertility-guide.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více