Články - detail

Domů dash Články dash Řešíme neplodnost a tohle je 23 důležitých informací o nás
Řešíme neplodnost a tohle je 23 důležitých informací o nás
calendar 8. 7. 2015

Řešíme neplodnost a tohle je 23 důležitých informací o nás

Neplodnost je pro některé lidi stále tabu, přestože se nejedná o záležitost nikterak vzácnou. Podívejme se na to, co by občas páry trpící tímto problémem chtěly říci svému okolí.

1. Je to mnohem častější věc, než si myslíte, nejste v tom sami. Řešíte-li stejné potíže, nestyďte se o nich mluvit. Strach je úplně zbytečný.

2. Někdy nemusí být problémem otěhotnění samotné, ale žena není schopna dítě donosit. Důležité je si uvědomit, že je to pro ni stejně bolestivé jako to, že nemůže potomka počít.

3. Je to absolutně srdcervoucí. Každý test, který dopadne negativně, vás nutí se cítit méněcenně. Moc se chcete o své pocity podělit, ale necháváte si je pro sebe. Nikdo jiný nemá totiž stejnou zkušenost s neplodností, stejně jako každé prožívání těhotenství je odlišné.

4. Všechno není jen o věku. Můžete být mladí, a i tak máte problémy s početím.

5. Přestože na pohled mohou neplodné ženy vypadat úplně v pořádku, uvnitř se cítí hrozně. Věří, že jako ženy selhaly, a s každým zjištěním, že opět nejsou těhotné, v nich umírá kousek vlastního já.

6. Emoce při léčbě neplodnosti jsou jako na horské dráze a není jednoduché se s nimi vypořádat.

7. Lidé řešící neschopnost početí potřebují pomoc i poté, co se ženě poštěstí otěhotnět. Od chvíle, kdy je neplodnost diagnostikována, žijí totiž v neustálém strachu, že se něco může stát.

8. Ženy se ve svém boji často cítí osamoceny, avšak pro partnera je to úplně stejně obtížné.

9. Neplodnost nepopírá naši mužnost a ženství.

10. Je to pro manželství vyčerpávající a velmi náročná záležitost, a navíc velice zdlouhavá. Ovšem to nadšení, když zjistíte, že léčba zafungovala, je absolutně nepopsatelné.

11. Neplodnost může opravdu ublížit vztahu a je vhodné být v tomto směru aktivní a třeba i kontaktovat odborníka.

12. To, že doma již jedno dítě máte, neznamená, že nemůžete trpět sekundární neplodností a že ta není stejně zdrcující.

13. Fakt, že jste se konečně dočkali vytouženého miminka, ještě nezajistí, že zmizí smutek, který jste cítili, když jste ztráceli jeho sourozence.

14. Pokud otěhotní někdo kolem vás, je to zničující. Ne proto, že byste jim to nepřáli, ale protože jste tolik smutní kvůli sobě.

15. Avšak nemusíte se novinku o těhotenství bát prozradit. Neplodní mají stále schopnost se s vámi radovat, bez ohledu na jejich situaci.

16. Je velmi obtížné poslouchat stesky, jak hrozné je těhotenství, když vy se o něj snažíte třeba i několik let a dali byste cokoli za to, abyste si to s gravidní matkou mohli vyměnit.

17. Lidé kolem opravdu nevědí, čím si neplodní lidé procházejí. Věty jako „stačí se uvolnit a ono to přijde samo“ jsou proto nadmíru nevhodné.

18. Stejně tak by se okolí mělo vyvarovat názorů typu „tak si dítě adoptujte“ nebo „možná je to boží vůle“. O takový názor neplodný pár rozhodně nestojí.

19. Přestaňte se postižených stále dokola ptát, kdy už budou mít dítě.

20. Vtipy podobného znění jako „musí to být zábava, neustále se snažit otěhotnět“ také nejsou legrační. Nucený sex není nic jednoduchého ani povznášejícího. 

21. To, že se vám podařilo počít až po 4 měsících, ještě neznamená, že víte, čím si prochází neplodný pár. Zkoušet otěhotnět a být neplodný jsou totiž dvě naprosto odlišné věci.

22. Máte-li v okolí lidi potýkající se s neplodností, věřte, že vaši radu nepotřebují. Jediné, co ocení, je naslouchat jim, budou-li sami chtít.

23. Pokud jste si sami neprošli diagnózou a léčbou neplodnosti, není asi nic, co byste takovému páru mohli říct. Místo nějakého vysvětlování a doporučování se soustřeďte na to, jak je podpořit a zahrnout láskou.

(boba)

Zdroj:
www.huffingtonpost.com

VIDEO: Dva příběhy léčby neplodnosti se šťastným koncem

VIDEO: Dva příběhy léčby neplodnosti se šťastným koncem

Jana a Michaela – dvě mladé ženy, které se se svými partnery marně pokoušely spontánně otěhotnět. V případě Jany bránila početí neprůchodnost vejcovodů, u Michaely bylo potíží více, zejména však špatný spermiogram manžela. U obou párů pak zabrala moderní léčba pomocí asistované reprodukce. Jak moc byla náročná a dlouhá jejich cesta za vytouženým potomkem? Podívejte se na inspirativní pacientské příběhy obou žen, které svým odborným pohledem doplnil jejich ošetřující lékař MUDr. Luboš Vlček.

Číst více
Očkovat, či neočkovat proti covidu? Důležitá otázka pro ženy, které plánují rodinu

Očkovat, či neočkovat proti covidu? Důležitá otázka pro ženy, které plánují rodinu

Onemocnění covid-19 v souvislosti s přípravou na těhotenství a se samotným těhotenstvím je důležité a každodenně probírané téma. Do dnešního dne bohužel stále chybí dostatečné množství dat, o která by se mohli odborníci opřít v otázce jasných doporučení, pokud jde o očkování této rizikové skupiny. Některé informace ovšem známé jsou a z nich vyplývají i postoje (nejen) českých lékařů a další odborníků.

Číst více