Články - detail

Domů dash Články dash Řešení neplodnosti – na pořadu dne je opět chirurgie
Řešení neplodnosti – na pořadu dne je opět chirurgie
calendar 1. 4. 2015

Řešení neplodnosti – na pořadu dne je opět chirurgie

Chirurgie v léčbě neplodnosti v poslední době ztrácela na lesku, a to vlivem úspěšnosti postupů asistované reprodukce – především pak IVF (in vitro fertilizace). Nicméně mnoho odborníků věří, že při správném výběru pacientek mají i tyto invazivní metody své nezastupitelné místo v léčbě neplodnosti.

Řešení pro několik těhotenství

Vzhledem k tomu, že spermie a vajíčko se setkávají právě ve vejcovodech, je zřejmé, že jejich průchodnost je k početí nezbytná. Chirurgické řešení pak v dřívějších dobách byla jediná možná léčba, která se pacientkám s neprůchodnými vejcovody dala nabídnout.

IVF zaznamenalo v průběhu posledních desetiletí zvýšení úspěšnosti, zatímco úspěšnost chirurgického řešení, co se týče čísel, stagnovala. Proto se chirurgie začala dostávat do pozadí. Nicméně se jedná o metodu vhodnou například u pacientů, jejichž morální či náboženské přesvědčení nedovoluje využití metod asistované reprodukce. Dalším pozitivem operací na vejcovodech je, že mohou nabídnout řešení pro několik budoucích těhotenství, nikoliv pouze pro jedno následující.

Obnovení plodnosti pomocí laparoskopie

Dříve se veškeré operace prováděly z břišního řezu. Těmto časům již odzvonilo, v dnešní době hraje hlavní roli laparoskopie – metoda nabízející minimálně invazivní přístup do dutiny břišní s kratší dobou zotavení se po operaci.

Jelikož vejcovody mohou být poškozeny různými způsoby a na různých místech, existuje několik mírně odlišných zákroků prováděných na vejcovodech s cílem obnovení plodnosti:

  • Reanastomóza vejcovodů – neboli znovunapojení konců vejcovodů. Tato metoda je vhodná především po předchozí sterilizaci či destrukci části vejcovodů.
  • Fimbriolýza a fimbrioplastika – jedná se o rozvolnění a zprůchodnění částečně uzavřeného zřaseného konce vejcovodu v oblasti nejblíže vaječníku.
  • Rekanalizace vejcovodů – tato metoda se používá při uzávěru vejcovodu v místě jeho ústí do dělohy.

Chirurgické zákroky na vejcovodech tak hrají stále velmi důležitou roli v léčbě neplodnosti, a to především u žen, které dříve podstoupily sterilizaci. Dále může být vhodnou alternativou pro IVF u žen s porušenými vejcovody a u mladších žen plánujících více než jedno těhotenství.

(boba)

Zdroje:

www.glowm.com

www.obgyn.net

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více