Články - detail

Domů dash Články dash První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna
První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna
calendar 26. 12. 2013

První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna

Zatímco test vám sdělí pravdu o těhotenství již několik dnů po oplození, tělu to může trvat trochu déle. Nicméně i ono vám po určité době prozradí, že se začínají dít zásadní změny. Nabízíme stručný přehled těch nejdůležitějších signálů.

Zatímco test vám sdělí pravdu o těhotenství již několik dnů po oplození, tělu to může trvat trochu déle. Nicméně i ono vám po určité době prozradí, že se začínají dít zásadní změny. Nabízíme stručný přehled těch nejdůležitějších signálů.

Zvýšená bazální teplota. Pokud patříte k těm, kteří se usilovně snaží o miminko delší dobu, pravděpodobně si budete měřit bazální teplotu. Velmi brzkou známkou těhotenství je právě její přetrvávající zvýšení i po uplynutí luteální fáze cyklu.

Vynechaná menstruace. Pravděpodobně jeden z nejčastějších důvodů, který přivede ženu k myšlence, že by mohla být těhotná. Navzdory tomu, že je absentující menstruace často spojována s těhotenství, může existovat mnoho jiných příčin jejího nepříchodu, např. stres, operace apod.

Ranní nevolnost. Jedna z dalších velmi známých věcí doprovázejících časnou graviditu. Avšak nenechte se zmást jejím názvem, jelikož tato nevolnost vás může dostihnout prakticky v kteroukoli denní dobu.

Změny ňader. Prsy hrají nesmírně důležitou roli v rámci reprodukce, a proto není divu, že i u nich nastávají různé změny: zvýšení citlivosti bradavek, bolestivost, ztmavnutí bradavek a prsních dvorců, rozšíření povrchových žil.

Zmnožení cervikálního hlenu. Stejný hormon zodpovědný za zvýšenou bazální teplotu a další známky těhotenství může i za změnu hlenu tvořeného čípkem. Především se zvyšuje jeho množství, což může pomoci v ochraně proti infekci.

Únava. Očekávání miminka je obrovský zápřah na celý organismus, který od té doby musí podporovat celkem dvě lidské bytosti. Z toho vyplývá, že radikální změny nároků na metabolismus se někde musí podepsat. Proto se vám může chtít neustále spát – což je nakonec i nejlepší udělat. 

Častější močení. S těhotenstvím se mění různé hormony a jeden z nich dává tělu signály, že oblast pánve je potřeba hodně prokrvovat. To způsobuje, že močový měchýř může být o něco více citlivý a reaguje již při menší náplni.

Drobné kontrakce. Příznak, který vás může vyděsit. Nicméně lehké stahy dělohy bývají naprosto normální. Růst embrya může dělohu iritovat a ta pak reaguje stahem. Nicméně si situaci lze ověřit u lékaře a učiňte tak vždy, jsou-li stahy doprovázeny krvácením.

Špinění. Asi 8 až 10 dní po oplození může třeba i namísto očekávané periody přijít špinění. Dochází k němu při zavrtávání se zárodku do děložní sliznice a není to nic neobvyklého. Špinění je na rozdíl od „červené“ menstruace zpravidla narůžovělé.

Zácpa a pálení žáhy. Pohlavní hormony tvořené v průběhu těhotenství ve zvýšené míře ovlivňují svalovinu trávicí trubice. Je to z důvodu, aby rostoucí děloha měla dostatek místa. Avšak pro vás to může znamenat trávicí obtíže.

Čich jako cvičený pes. Gravidita některý ženám zlepší čich, což se naneštěstí může projevit tím, že vám věci do nynější doby nezávadné mohou připadat smradlavé a dochází i ke zvedání žaludku.

Nachlazení a plný nos. Jelikož v průběhu těhotenství je imunitní systém trochu držen na uzdě, aby nemohl odmítnout rostoucího „cizího“ tvorečka ve vaší děloze, vy sama můžete být náchylnější k nachlazení. Plný nos tak pro vás v průběhu 9 měsíců nejspíš nebude nic neznámého.

Akné. Jak se mění hladiny pohlavních hormonů, pokožka na to může reagovat různě a vznik akné je jednou z možností. Až se hladiny hormonů znovu ustálí, tyto obtíže pravděpodobně odezní.

Emoce. Rozbouřené jsou nejen hladiny hormonů, ale také emoce se v průběhu těhotenství ocitají na houpačce. Chce to proto tolerantního partnera a dostatek relaxace.

Jelikož každá žena je jiná a rostoucí tvoreček také, není divu, že každé těhotenství probíhá trochu jinak. Neděste se proto, pokud máte pocit, že právě to vaše vypadá úplně jinak – neznamená to, že je s ním něco v nepořádku!

(boba)

Zdroje:
www.bellybelly.com.au
www.mayoclinic.com

Kvalita spermií. Jaké faktory ji ovlivňují?

Kvalita spermií. Jaké faktory ji ovlivňují?

Neplodnost patří mezi problémy, se kterými se potýká celá řada párů. Ačkoli je neschopnost počít dítě velmi často spojována se zdravotními komplikacemi na straně ženy, ve skutečnosti se jedná o diagnózu celého páru. Navíc se na problémech s úspěšným otěhotněním v posledních desetiletích stále více podepisuje právě mužský faktor. Souvisí to se skutečností, že se snižuje jak množství, tak kvalita spermií.

Číst více
Social freezing jako možnost uchování „mladých“ a zdravých vajíček a spermií

Social freezing jako možnost uchování „mladých“ a zdravých vajíček a spermií

Každý z nás, ať už žena, či muž, se může rozhodnout uchovat své zárodečné buňky do budoucna – současné metody umožňují nejenom zmrazování spermií mužů, ale také vajíček žen. Důvody pro tyto kroky souvisí s celou řadou životních okolností, některé mohou být spojené se životním stylem, jiné naopak se zdravotními problémy, onemocněními nebo plánovanými zákroky. Cílem je uchovat zdravá vajíčka nebo spermie na později, až nastane ten správný čas na založení rodiny.

Číst více