Články - detail

Domů dash Články dash První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna
První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna
calendar 26. 12. 2013

První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna

Zatímco test vám sdělí pravdu o těhotenství již několik dnů po oplození, tělu to může trvat trochu déle. Nicméně i ono vám po určité době prozradí, že se začínají dít zásadní změny. Nabízíme stručný přehled těch nejdůležitějších signálů.

Zatímco test vám sdělí pravdu o těhotenství již několik dnů po oplození, tělu to může trvat trochu déle. Nicméně i ono vám po určité době prozradí, že se začínají dít zásadní změny. Nabízíme stručný přehled těch nejdůležitějších signálů.

Zvýšená bazální teplota. Pokud patříte k těm, kteří se usilovně snaží o miminko delší dobu, pravděpodobně si budete měřit bazální teplotu. Velmi brzkou známkou těhotenství je právě její přetrvávající zvýšení i po uplynutí luteální fáze cyklu.

Vynechaná menstruace. Pravděpodobně jeden z nejčastějších důvodů, který přivede ženu k myšlence, že by mohla být těhotná. Navzdory tomu, že je absentující menstruace často spojována s těhotenství, může existovat mnoho jiných příčin jejího nepříchodu, např. stres, operace apod.

Ranní nevolnost. Jedna z dalších velmi známých věcí doprovázejících časnou graviditu. Avšak nenechte se zmást jejím názvem, jelikož tato nevolnost vás může dostihnout prakticky v kteroukoli denní dobu.

Změny ňader. Prsy hrají nesmírně důležitou roli v rámci reprodukce, a proto není divu, že i u nich nastávají různé změny: zvýšení citlivosti bradavek, bolestivost, ztmavnutí bradavek a prsních dvorců, rozšíření povrchových žil.

Zmnožení cervikálního hlenu. Stejný hormon zodpovědný za zvýšenou bazální teplotu a další známky těhotenství může i za změnu hlenu tvořeného čípkem. Především se zvyšuje jeho množství, což může pomoci v ochraně proti infekci.

Únava. Očekávání miminka je obrovský zápřah na celý organismus, který od té doby musí podporovat celkem dvě lidské bytosti. Z toho vyplývá, že radikální změny nároků na metabolismus se někde musí podepsat. Proto se vám může chtít neustále spát – což je nakonec i nejlepší udělat. 

Častější močení. S těhotenstvím se mění různé hormony a jeden z nich dává tělu signály, že oblast pánve je potřeba hodně prokrvovat. To způsobuje, že močový měchýř může být o něco více citlivý a reaguje již při menší náplni.

Drobné kontrakce. Příznak, který vás může vyděsit. Nicméně lehké stahy dělohy bývají naprosto normální. Růst embrya může dělohu iritovat a ta pak reaguje stahem. Nicméně si situaci lze ověřit u lékaře a učiňte tak vždy, jsou-li stahy doprovázeny krvácením.

Špinění. Asi 8 až 10 dní po oplození může třeba i namísto očekávané periody přijít špinění. Dochází k němu při zavrtávání se zárodku do děložní sliznice a není to nic neobvyklého. Špinění je na rozdíl od „červené“ menstruace zpravidla narůžovělé.

Zácpa a pálení žáhy. Pohlavní hormony tvořené v průběhu těhotenství ve zvýšené míře ovlivňují svalovinu trávicí trubice. Je to z důvodu, aby rostoucí děloha měla dostatek místa. Avšak pro vás to může znamenat trávicí obtíže.

Čich jako cvičený pes. Gravidita některý ženám zlepší čich, což se naneštěstí může projevit tím, že vám věci do nynější doby nezávadné mohou připadat smradlavé a dochází i ke zvedání žaludku.

Nachlazení a plný nos. Jelikož v průběhu těhotenství je imunitní systém trochu držen na uzdě, aby nemohl odmítnout rostoucího „cizího“ tvorečka ve vaší děloze, vy sama můžete být náchylnější k nachlazení. Plný nos tak pro vás v průběhu 9 měsíců nejspíš nebude nic neznámého.

Akné. Jak se mění hladiny pohlavních hormonů, pokožka na to může reagovat různě a vznik akné je jednou z možností. Až se hladiny hormonů znovu ustálí, tyto obtíže pravděpodobně odezní.

Emoce. Rozbouřené jsou nejen hladiny hormonů, ale také emoce se v průběhu těhotenství ocitají na houpačce. Chce to proto tolerantního partnera a dostatek relaxace.

Jelikož každá žena je jiná a rostoucí tvoreček také, není divu, že každé těhotenství probíhá trochu jinak. Neděste se proto, pokud máte pocit, že právě to vaše vypadá úplně jinak – neznamená to, že je s ním něco v nepořádku!

(boba)

Zdroje:
www.bellybelly.com.au
www.mayoclinic.com

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více