#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash První porod automaticky neznamená schopnost dalšího početí
První porod automaticky neznamená schopnost dalšího početí
calendar 3. 5. 2008

První porod automaticky neznamená schopnost dalšího početí

Obecně si mnoho lidí myslí, že pokud mají jednou dítě, je u nich plodnost prokázána. Jsou přesvědčeni, že v budoucnu pro ně nebude problém znovu otěhotnět.

Obecně si mnoho lidí myslí, že pokud mají jednou dítě, je u nich plodnost prokázána. Jsou přesvědčeni, že v budoucnu pro ně nebude problém znovu otěhotnět. Toto tvrzení bohužel stoprocentně neplatí, a partneři tak mohou být překvapeni marnou snahou o dalšího potomka.

Poruchy plodnosti se mohou objevit i u ženy, která již v minulosti těhotná byla. Žena může uvádět těhotenství, které bylo ukončeno porodem nebo potratem. Avšak později není schopna počít další dítě. V takovém případě se jedná se o tzv. sekundární sterilitu.

Příčiny sekundární neplodnosti

Faktorem, který se dává do souvislosti se sekundární sterilitou, je věk ženy. Než se žena rozhodne otěhotnět podruhé, uplyne často řada let. Vzhledem ke stárnutí vajíček ve vaječnících se významně zhoršuje jejich kvalita, a v pětatřiceti letech se tak šance na otěhotnění snižuje.

V jiných případech je sekundární neplodnost následkem prvního těhotenství. Po porodu se totiž může rozvinout infekce, o které pacientka ani nemusí vědět. Záněty v malé pánvi způsobují jizvení kolem vejcovodů, které se tím stanou neprůchodné. Podobně mohou vést ke srůstům také nitrobřišní a pánevní operace. Sekundární neplodnost mohou vyvolávat také endometrióza, děložní polypy nebo poruchy ovulace. Jaká je terapie?

Léčba sekundární neplodnosti závisí vždy na konkrétní příčině. Mezi onemocnění, která lze přímo léčit, patří:

  • Poruchy ovulace – lze ji ovlivnit podáváním hormonálních léků.
  • Endometrióza – je možno odstranit ji laparoskopicky.

Pokud selhávají tyto možnosti, přistupuje se k metodám asistované reprodukce:

  • IUI neboli intrauterinní inseminace je metoda, kdy se očištěné spermie aplikují přímo do dělohy.
  • IVF je umělé oplodnění, při kterém vzniká embryo z odebraných vajíček a spermií mimo tělo ženy.

Neplodnost je svízelným onemocněním, které se může objevit kdykoliv. Pokud se zjistí příčina, lze neplodným párům pomoci mít druhé nebo i třetí dítě.

(nes)

Zdroj: Secondary infertility,www.pregnancy-info.net

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více