Články - detail

Domů dash Články dash Průvodce umělým oplodněním, díl 2. – Vznik embrya a počátek těhotenství
Průvodce umělým oplodněním, díl 2. – Vznik embrya a počátek těhotenství
calendar 19. 1. 2015

Průvodce umělým oplodněním, díl 2. – Vznik embrya a počátek těhotenství

V prvním díle našeho průvodce jsme popsali přípravu budoucích rodičů ještě před samotným umělým oplodněním, a co předchází samotnému odebrání vajíček a spermií. Co následuje a jak vlastně vzniká nový život, je tématem druhého dílu.

Pátý krok – spojení spermie a vajíčka

Po odebrání jsou vajíčka dopravena do embryologické laboratoře, kde jsou uložena ve speciální tekutině, která svým složením připomíná prostředí vejcovodů a dělohy. Nádoby s vajíčky a touto tekutinou jsou následně uloženy do inkubátorů, které kontrolují teplotu a složení okolní atmosféry. Několik hodin po odebrání vajíček přichází na řadu spermie. Ty mohou být buď přidány do nádobek s růstovým prostředím, aby se s vajíčkem spojily samy, nebo jsou po jedné „vpichovány“ do každého vajíčka zvlášť. Tato technika se nazývá ICSI neboli intracytoplazmatická injekce spermií a je využívána zejména u mužů s významnou poruchou plodnosti. Vajíčka s injekčně vpravenou spermií jsou posléze opět navrácena do inkubátoru a dál se sleduje, zda opravdu došlo k oplodnění. V následujících dnech je možné sledovat úspěšnost procesu:

  • 1. den – vznik embrya potvrzuje přítomnost dvou jader v jedné buňce; tomuto stadiu říkáme zygota.
  • 2. den – embryo by mělo mít přibližně čtyři buňky.
  • 3. den – počet buněk se zvyšuje na osm.
  • 5 dnů po oplodnění by se embryo mělo nacházet v tzv. stadiu blastocysty, kdy je možné pozorovat přibližně 80 buněk a vytvoření malé tekutinou vyplněné dutinky.

Šestý krok – přenos embrya do dělohy

Přibližně 5 dní po vzniku embryí jsou ta nejlépe vypadající vybrána pro přesun do dělohy. S vyšším počtem přenesených embryí stoupá i pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Proto pokud je kvalitních embryí více, je možné je zmrazit a nechat je na případné příští pokusy. Přenos embryí je většinou prováděn bez znecitlivění. Pomocí tenké cévky je přes čípek do děložní dutiny vloženo embryo s malým množstvím tekutiny a pacientky jsou obvykle propuštěny domů ještě týž den.

Sedmý krok – podpora uhnízdění plodu

V této chvíli jsou sice embrya uvnitř dělohy, pro úspěšné těhotenství se ale musí přichytit k její stěně. K tomu je vhodná přiměřená hormonální podpora. Ženám je proto v tuto chvíli rutinně nasazován progesteron, který děložní sliznici připravuje na uchycení embrya.

Osmý krok – těhotenský test

Devět až dvanáct dní po přenosu oplozeného vajíčka do dělohy přichází na řadu těhotenský test, který se pro kontrolu opakuje ještě znovu po dvou dnech. Pokud je pozitivní, může být ženě doporučeno ještě několik týdnů pokračovat v podávání progesteronu. Pozitivní těhotenský test je první radostnou zprávou na cestě za miminkem. I nadále je ale třeba nastávající maminku sledovat. Pokud je i po 8 týdnech vše v pořádku, je ze specializovaného pracoviště propuštěna a předána do péče svého gynekologa.

(jez)

Zdroj: www.sart.org

První díl průvodce si můžete přečíst ZDE

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více